Zmrazení kont a konfiskace

Rakousko zmrazilo majetek Kaddáfího blízkého spolupracovníka Mustafy Zartího. Ten uprchl do Vídně a ve čtvrtek ho vyslechla policie. Zůstal ale na svobodě.

Zartí patřil k vedení fondu spravujícího libyjské finance. Svůj majetek by tak prý mohl dát k dispozici Kaddáfího režimu. Ve fondu spravoval peníze libyjského vůdce v Rakousku. Podle rakouského listu Die Presse jde o 30 miliard dolarů (asi 534 miliard korun) uložených v několika nadacích.

Británie zkonfiskovala plavidlo, které se pokoušelo přistát v Tripolisu s libyjskými dínáry v hodnotě téměř tří miliard korun. Loď vyplula od britských břehů a tam byla také eskortována zpět. Britská tiskárna De La Rue tiskne bankovky ve 150 měnách.

Vojenské složky pod vedením jednoho z Kaddáfího synů zahájily v pátek ráno další útok na město Zavíja. Podle zdravotníka, který hovořil s televizní stanicí Al-Arábíja, během divoké střelby zemřelo 13 povstalců a asi desítka byla zraněna. Výpovědí rezidentů ale mluví až o padesáti mrtvých a 300 zraněných, tvrdí Al-Džazíra.

Město vzdálené zhruba padesát kilometrů od Tripolisu je v současnosti v moci opozičních rebelů. Kvůli obraně metropole, a současně tak plukovníkovy vlády, se na něj ale stále snaží prorežimní jednotky útočit a velení převzít znovu do svých rukou.

Jak ale během odpoledne oznámila libyjská státní televize, východní část města je prý již pod kontrolou vlády. "Dav a oblíbení vůdci Zavíji dokázali zajistit bezpečí města a podařilo se jim vyrvat vládu nad ním z rukou teroristických elementů," uvedla stanice.

Slzný plyn a střelba v Tripolisu

Protesty proběhly také přímo v Tripolisu. A to i přes bezpečnostní opatření, kdy již několik dní Kaddáfího žoldáci pročesávali město a hledali potenciální demonstranty.

Po pátečních motlitbách ke shromáždění povstalců v některých částech města skutečně došlo. Bezpečnostní jednotky ale dav, který volal po rezignaci libyjského vůdce, rozehnaly slzným plynem a střelbou. Agentura Reuters k tomu podotýká, že se zatím nepodařilo zjistit, zda střílely do vzduchu nebo přímo do lidí.

Zahraniční novináři se na místa konání demonstrací ve většině případech vůbec nedostali. Vojáci jim již dopoledne zabránili vyjít do ulic Tripolisu a asi 140 reportérů naložili do autobusů a nechali je odvézt.

Bombardování se opět dočkalo také město Adžedábíja, kde armádní letadla zaútočila na vojenskou základnu. Bomby dopadly kousek od muničního skladu. "Seděli jsme tam, uslyšeli jsme letadla a pak výbuch. Země se třásla...," vyprávěl jeden z místních rebelů, jež sklad hlídá.

Vítězství nebo smrt

Další boje mezi oběma tábory propukly i o ropný terminál Rás Lanúf. Jak poznamenal vůdce opozice ve městě Bajdá a zároveň bývalý ministr spravedlnosti Mustafá Muhammad Abdal Džalíl, proti Kaddáfímu a jeho vládě budou bojovat až do konce.

"Jsme lidé, kteří si zvolili vítězství nebo smrt. A nezastavíme se, dokud celou tuto zemi neosvobodíme. Doba pokrytectví skončila. Libye je svobodná a Kaddáfí musí odejít, provolával a povstalci ho doprovázeli pokřiky, že společně vyjdou na Tripolis.

Džalíl ale zároveň upozornil na to, že v okolí rebelů se mohou pohybovat tajní agenti Kaddáfího režimu. To, co chce, je prý dát najevo všem, že Libye bude demokratickou zemí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist