Pořádková policie v Bahrajnu rozbila před rozedněním tábor demonstrantů na centrálním náměstí v hlavním městě Manáma. Policisté proti demonstrantům použili slzný plyn a gumové projektily. Nejméně čtyři lidé byli podle svědků a opozice zabiti.

Při akci byla zraněna asi stovka protestujících, šedesát z nich je stále nezvěstných. Podle agentury AP na Perlové náměstí napochodovaly stovky policistů s obušky. Několik set metrů od náměstí byla slyšet detonace.

"Napadli náměstí, kde stovky lidí strávily noc ve stanech," řekl agentuře AFP sedmatřicetiletý Fadl Ahmad. Podle sedmnáctiletého Džaafara Džaafara policie demonstranty tloukla pendreky.

Reuters píše, že se náměstí po zásahu policie téměř vylidnilo. Zůstaly na něm prý jenom prázdné stany a přikrývky. Policie pak prý pronásledovala demonstranty v přilehlých ulicích. Armáda oznámila, že převzala pod svou kontrolu klíčové části hlavního města a zakázala shromažďování osob.

Egyptská revoluční vlna se přelila do Bahrajnu. Tisíce lidí obsadily náměstí - čtěte ZDE

Poslanec za opoziční šíitský parlamentní blok Vifák sdělil, že muži z náměstí utekli, ale pro některé ženy a děti to nebylo tak snadné a na náměstí zůstaly. Potvrzena prý byla dvě úmrtí. "Další lidé jsou v kritickém stavu," řekl.

Protivládní nepokoje v Bahrajnu inspirované protesty v Tunisku a Egyptě vypukly v pondělí. Většinu demonstrantů tvořili šíité, kteří si dlouhodobě stěžují na to, že je vláda sunnitské dynastie přehlíží a diskriminuje.

V úterý obsadilo centrum hlavního města údajně až 10 tisíc protestujících lidí. Ve středu tu tisíce účastníků průvodu k uctění památky druhé oběti nepokojů požadovaly demisi premiéra.