Nová arabská revoluce se tentokrát neodehrává "v přímém přenosu". Zahraniční štáby do Libye nesmějí.
"I mobilní telefony bývají nedostupné," říká znalec místních poměrů a známý představitel exilové libyjské opozice Muhammad Eljahmí, který uprchl do USA.
HN: Co se podle zpráv z místa odehrává v Tripolisu?
Jsou vypáleny některé policejní stanice, také většina budov revolučních výborů, dochází k rabování v bankách, na němž se podílí i státní bezpečnost. Lidé v Tripolisu se ocitli pod palbou, střelba se ozývala i kolem budovy, v níž obvykle sídlí Kaddáfí. Povstání se do hlavního města přesunulo v neděli, odehrávají se střety mezi demonstranty a silami režimu - včetně žoldnéřů, revolučních výborů a státní bezpečnosti. Objevují se spekulace, že Kaddáfí opustil Tripolis a přesunul se na jih země.
HN: Je libyjská armáda podobnou neutrální silou jako egyptská?
Vyskytují se zprávy, že se někteří důstojníci přidali k protestujícím a někteří loajální velitelé na straně Kaddáfího jsou zatčeni. Není to ale potvrzeno. Každopádně libyjská armáda není tak populární a není ani profesionálně vycvičena jako ta egyptská. Má kmenový charakter, neumí bránit zemi, nikdy to nedělala, je vycvičena jen k obraně "vůdce revoluce". Kaddáfího režim má ale spoustu peněz na to, aby si ke své obraně zaplatil africké žoldnéře.
Islámský duchovní vyzval k zabití Kaddáfího. Zbavte se ho konečně, vzkázal - čtěte ZDE
Libyjská opozice se zmocnila tanků. Jsou to opilci a zločinci, říká syn Kaddáfího - čtěte ZDE
HN: Kdo jsou tito žoldnéři?
Jsou přiváženi letadly z afrických zemí, anebo už žijí v Libyi. Kaddáfího klan je známý tím, že každý vysoký člen má svou "bezpečnostní brigádu", a protože nedůvěřují Libyjcům, najímají si žoldnéře, aby je chránili. Jsou obvykle placeni ze dne na den.
HN: Libyjci jsou relativně bohatí, více než Egypťané. Chtějí opravdu Kaddáfího svrhnout?
Libye je na tom dobře, protože má ropu, třetina lidí ale žije pod hranicí chudoby. Kdo se chce mít dobře, musí sloužit režimu. Což je také důvod, proč deset až dvacet procent ze šesti milionů Libyjců pracuje jako informátoři režimu. Stát je největší zaměstnavatel a určuje mzdy. Svrhnout Kaddáfího nebude jednoduché, pro některé složky je stále cosi jako bůh. Přirozený nástupce není, Kaddáfí nechal zabít každého, kdo ho ohrožoval.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist