Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov vidí v nynější revoltě arabského světa proti autoritářským režimům obdobu své "perestrojky", která před dvěma desetiletími vedla ke zhroucení komunismu ve střední a východní Evropě. Uvedl to v pondělí v Moskvě.

"To, co se děje, nikdo nenachystal. Odehrává se proces, podobně jako tomu bývalo u nás po roce 1989, kdy lidé vyšli do ulic... Totéž se teď odehrává na Blízkém východě. Svět se mění," řekl v pondělí Gorbačov novinářům.

V paralele k dlouhověkým arabským vládcům typu egyptského prezidenta Husního Mubáraka připomněl i případy východoněmeckého a bulharského vůdce Ericha Honeckera a Todora Živkov, kteří veškeré změny tak dlouho odmítali, až je smetla lidová revolta, které sovětské vedení ponechalo volný průběh. Podobně i teď v pozadí událostí v severní Africe a na Blízkém východě vidí především touhu lidí po svobodě.

"Putinovo Jednotné Rusko? Nejhorší rysy komunismu"

Gorbačov je nespokojen i s poměry v dnešním Rusku, kterému sice dal svobodu, ale země zatím ušla jen "půl cesty" k demokracii. Má sice parlament a soudy, ale neefektivní, a mocenský monopol vládnoucí strany Jednotné Rusko premiéra Vladimira Putina mu připomíná nejhorší rysy komunismu.

Nelíbí se mu ani Putinovy výroky, že před volbami v roce 2012 s prezidentem Dmitrijem Medveděvem vyberou příštího prezidenta. "To není Putinova věc, rozhodnout by měli lidé, kteří budou volit. Cožpak jiní ani nesmějí kandidovat? Myslím, že je to stejná nafoukanost, která zahubila i mne," poznamenal.

Připomněl, jak svého času bezstarostně odletěl na dovolenou, protože se domníval, že všechny pokusy o svržení odvrátil a že má dohody o novém uspořádání Sovětského svazu, o protikrizovém plánu a o reformě vládnoucí strany v kapse. Situace však využili jeho odpůrci k pokusu o komunistický puč, po kterém ztratil moc, a tak se s odstupem doby domnívá, že místo dovolené měl raději utratit miliardy za dovoz zboží na prázdné pulty. A v narážce na dvě Putinova období v Kremlu dodal, že prezident by měl zastávat nejvýše dva mandáty.

Gorbačov v pondělí před dav novinářů předstoupil před blížícími se osmdesátinami, které oslaví v rodinném kruhu počátkem března v Moskvě a pak 30. března v Londýně. Na oslavy pozval i "nejvyšší náčelníky", ale je už jejich věcí, zda pozvání využijí.

"Se životem jsem spokojen. I když jsem svého času napsal, že reformátoři nebývají šťastní, měl jsem šťastný osud," poznamenal. "Fyzické síly ztrácím, ale duch vítězí," dodal.

Gorbačov si svými reformami, které ve svém důsledku vedly k zániku Sovětského svazu, vysloužil renomé hlavně na Západě, zatímco v Rusku mu mnozí lidé neodpustili zánik supervelmoci a i pokus omezit nadměrné holdování alkoholu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist