Čínské úřady zatkly několik aktivistů po tom, co se na internetu objevila výzva na rozpoutání tzv. jasmínové revoluce. Neznámí autoři svolávají protestní shromáždění, které by se mělo uskutečnit v neděli ve 13 městech, informovala agentura AP.
Úřady rychle zakročily s cílem zastavit šíření výzvy na internetu a zablokovali heslo „jasmín“ na největší čínské mikroblogové síti Twitter. Stránka, kde se výzva poprvé objevila, se stala terčem útoku.
Političtí aktivisté zřejmě nevědí, jak po výzvě k protestu dále postupovat, přestožeji ji sami šíří. Není známo, jaká skupina je zapojená do vyzývání občanů ke shromáždění, jehož hlavním heslem je „Chceme potraviny, chceme práci, chceme ubytování, chceme spravedlnost.“
Je možné, že by mohlo jít spíše o umělecký záměr, než o seriózní krok ve stopách protestů v Egyptě, Tunisku, Bahrajnu, Jemenu, Alžírsku a Libyi.
Inspirace Egyptem: V Jemenu a Alžírsku protestují proti vládám tisíce lidí - čtěte ZDE
Libyjská bezpečnost prý během tří dnů zabila 86 demonstrantů - čtěte ZDE
Čínská vláda omezuje dostupnost informací o demonstracích na Blízkém východě a velmi rychle a rázně potlačuje jakékoliv protestní akce na svém území.
Několik aktivistů bylo zadrženo a někteří byli varování, aby se v neděli nezúčastňovali jakýchkoliv protestů.
Přestože čínské úřady předpokládají, že nejde o nic seriózního, situace svědčí o tom, že určité obavy mají, konstatovala aktivistka Su Jü-tchung žijící v Německu.
Výzvu na protest zveřejnila poprvé čínsky psaná stránka Boxun.com. Ta se následně stala terčem kybernetického útoku.
V jiných zemích pokračují nepokoje. Hlavní opoziční šíitský blok v Bahrajnu v sobotu s poukazem na přítomnost armády v ulicích metropole Manámy odmítl dialog, k němuž v pátek po týdenních nepokojích vyzval král šajch Hamad bin Ísá Chalífa. Korunní princ Salmán, kterého král pověřil vedením dialogu, pak nařídil stažení armádních jednotek. Když se protestující pokusili znovu se shromáždit na Perlovém náměstí v Manámě, zasáhla proti nim policie.
V Alžírské metropoli v sobotu zabránilo masivní nasazení policie protivládním demonstrantům v plánovaném pochodu jejími ulicemi. Při srážkách byl podle agentury AFP těžce zraněn jeden poslanec strany Sdružení pro kulturu a demokracii. Náměstí 1. máje, kde se měli opozičníci shromáždit, od rána blokovaly silné policejní oddíly. Přesto tam proniklo asi 200 lidí provolávajících "Svobodné a demokratické Alžírsko", "Lid chce pád režimu" a "Vláda vrahů". Na místě byla také skupinka stoupenců prezidenta Abdal Azíze Butefliky, která policisty vyzývala, aby je nechali "si to s nimi vyřídit". Policie demonstranty rozdělila do malých skupin a izolovala je.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist