Minulý týden prý Husní Mubárak dvakrát omdlel. A nakonec odstoupil, nebo spíše byl odstoupen.

Po pátečním projevu viceprezidenta Umara Sulejmána, který oznámil Mubárakovu rezignaci, televizní stanice Al-Arabíja informovala, že bývalý státník odletěl z Káhiry, nejspíše k Rudému moři.

Další zprávy situaci okolo Mubáraka a jeho útěku z města ještě více zamotaly.

Jeho čtvrteční projev, na který čekaly staticíce (podle některých zdrojů i miliony) protestujících na náměstí Tahrír i v dalších egyptských městech, byl jen jednou z několika předtočených verzí. A on i se svými nejbližšími byl už dávno pryč.

Kde ale teď Mubárak skutečně je, ptají se média z celého světa.

Egyptský deník Al-Masry Al-Youm v neděli přinesl informaci, že někdejší prezident upadl do kómatu. A již během týdne, krátce před svou "Já neodstoupím řečí", prý dvakrát omdlel a musel být ošetřen.

Zprávu o kómatu ale hned v pondělí egyptská státní média odmítla. Připustila ovšem, že dvaaosmdesátiletý státník má zdravotní problémy.

"Je v hrozném psychickém stavu," napsal provládní list Al-Gomhuria s odvoláním na nejmenovaný zdroj z Mubárakova blízkého okolí. Prý i navzdory své nemoci se ale léčí.

Německo: Kdyby tu byl, věděli bychom o něm

Administrativa Baracka Obamy ale věří, že Mubárak je ve své rezidenci na pobřeží Rudého moře. O jeho pobytu v letovisku Šarm aš Šajch informovala média již ve čtvrtek. Podle dalších zpráv ale hned poté nastoupil na palubu letadla směr Abu Dhábí a odtud pokračoval do Německa. To ale popírá mluvčí kancléřky Angely Merkelové.

"V Německu není. A není ani na cestě sem," uvedl podle listu Washington Post Steffen Seibert. "Je to jen další kolo dohadů. Nemáme o tom absolutně žádné informace a ty bychom měli, pokud by žádal o vízum. O tom bychom opravdu věděli," dodal.

Jak k tomu podotýká agentura RIA Novosti, již minulý rok tehdejší prezident do Německa odcestoval, aby podstoupil chirurgický zákrok žlučníku.

Pokud by se Mubárak opravdu měl v Německu léčit, otázkou zůstává, čím za lékařskou péči zaplatí. Má sice majetek v hodnotě bilionu korun, ale Švýcarsko hned po jeho rezignaci oznámilo, že zmrazilo všechny jeho účty. A Británie o podobném kroku již také uvažuje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist