Minulý týden prý Husní Mubárak dvakrát omdlel. A nakonec odstoupil, nebo spíše byl odstoupen.

Po pátečním projevu viceprezidenta Umara Sulejmána, který oznámil Mubárakovu rezignaci, televizní stanice Al-Arabíja informovala, že bývalý státník odletěl z Káhiry, nejspíše k Rudému moři.

Další zprávy situaci okolo Mubáraka a jeho útěku z města ještě více zamotaly.

Jeho čtvrteční projev, na který čekaly staticíce (podle některých zdrojů i miliony) protestujících na náměstí Tahrír i v dalších egyptských městech, byl jen jednou z několika předtočených verzí. A on i se svými nejbližšími byl už dávno pryč.

Kde ale teď Mubárak skutečně je, ptají se média z celého světa.

Egyptský deník Al-Masry Al-Youm v neděli přinesl informaci, že někdejší prezident upadl do kómatu. A již během týdne, krátce před svou "Já neodstoupím řečí", prý dvakrát omdlel a musel být ošetřen.

Zprávu o kómatu ale hned v pondělí egyptská státní média odmítla. Připustila ovšem, že dvaaosmdesátiletý státník má zdravotní problémy.

"Je v hrozném psychickém stavu," napsal provládní list Al-Gomhuria s odvoláním na nejmenovaný zdroj z Mubárakova blízkého okolí. Prý i navzdory své nemoci se ale léčí.

Německo: Kdyby tu byl, věděli bychom o něm

Administrativa Baracka Obamy ale věří, že Mubárak je ve své rezidenci na pobřeží Rudého moře. O jeho pobytu v letovisku Šarm aš Šajch informovala média již ve čtvrtek. Podle dalších zpráv ale hned poté nastoupil na palubu letadla směr Abu Dhábí a odtud pokračoval do Německa. To ale popírá mluvčí kancléřky Angely Merkelové.

"V Německu není. A není ani na cestě sem," uvedl podle listu Washington Post Steffen Seibert. "Je to jen další kolo dohadů. Nemáme o tom absolutně žádné informace a ty bychom měli, pokud by žádal o vízum. O tom bychom opravdu věděli," dodal.

Jak k tomu podotýká agentura RIA Novosti, již minulý rok tehdejší prezident do Německa odcestoval, aby podstoupil chirurgický zákrok žlučníku.

Pokud by se Mubárak opravdu měl v Německu léčit, otázkou zůstává, čím za lékařskou péči zaplatí. Má sice majetek v hodnotě bilionu korun, ale Švýcarsko hned po jeho rezignaci oznámilo, že zmrazilo všechny jeho účty. A Británie o podobném kroku již také uvažuje.

Související