Více než 10.000 lidí se v sobotu shromáždilo na řadě míst v ulicích Drážďan, kde protestují proti demonstrativní snaze neonacistů připomenout si bombardování města západními spojenci v roce 1945. Policie se snaží zabránit kontaktu mezi oběma tábory a v podstatě ochránit soudem povolené vzpomínkové akce krajní pravice před útoky mnohem početnějších protidemonstrantů. Jejich jádro tvoří přívrženci Zelených a Levice, k nimž se připojují skupinky krajní levice a anarchistů.

Pořádkové síly zablokovaly již během dopoledne na různých místech skupinky demonstrantů a snaží se jim zabránit v kontaktu s neonacisty. Uzavřeny byly mosty přes Labe, aby se demonstranti nemohli volně přemisťovat, napsal server listu Sächsische Zeitung. Město se snažilo akce neonacistů zakázat, správní soud ale zákaz městské samosprávy zrušil a třem krajně pravicovým skupinám povolil vzpomínkové akce na třech různých místech města. Dvě akce byly zaregistrovány soukromými osobami, třetí Mladým krajanským sdružením Východní Německo (JLO).

Jako první se v poledne uskutečnilo neonacistické shromáždění na Norimberském náměstí. Zúčastnila se ho asi stovka neonacistů chráněných policií. Skupině asi tisíce protidemonstrantů přehradila policie vstup na náměstí, aby nedošlo k násilnostem. Studenti z nedalekých kolejí a levicoví aktivisté se opakovaně pokoušeli zátarasy prorazit.

Mezi zástupci extrémní levice a pořádkovými silami došlo ke srážkám postupně na řadě míst, uvádí server německého listu. V některých místech použila policie proti nim vodní děla a slzný plyn. Podle listu nemohou demonstranti v mokrém oblečení v teplotách kolem nuly na ulici dlouho vydržet.

Organizace Drážďany bez neonacistů uspořádala v centru města povolenou protidemonstraci, jejíž účastníci prošli od nábřeží k hlavnímu nádraží. Organizátoři opakovaně vyzývali účastníky k poklidnému protestu, někteří umělci, kteří se připojili, pořádali pro ně v ulicích krátké koncerty. Také v řadě drážďanských kostelů se v sobotu konají tiché protesty proti neonacistům.

Policie očekávala, že do demonstrace proti neonacistům se může postupně během dne zapojit až 20.000 lidí, mezi nimiž mohou být až tři tisíce příslušníků extrémní levice. Sami organizátoři ale zatím mluví asi o 10.000 účastníků. Podpořit je chtějí i odpůrci neonacistů z Ústecka, kteří oznámili, že se v sobotu vydají do Drážďan. Není však zatím jisté, že se jim to podařilo.

Podle serveru německého listu zastavuje policie autobusy přivážející protidemonstranty ze vzdálenějších oblastí ještě před okrajem Drážďan, odkud pak aktivisté musejí do centra jít "hodinu i více pěšky", pokud se chtějí protestu zúčastnit. Celkový odhad počtu účastníků neonacistických akcí zatím zveřejněn nebyl.

V loňském roce neonacisté do Drážďan svolali pochod na 13. únor, dorazilo jich kolem 5000. Postavilo se jim několik tisíc odpůrců, včetně českých, a akci tehdy zabránili. Letos je v ulicích Drážďan v pohotovosti na pět tisíc policistů, kteří mají zabránit srážkám mezi oběma tábory.

Neonacisté si připomínají bombardování města západními spojenci z 13. a 14. února roku 1945, kdy zahynulo 18.000 až 25.000 lidí a značná část města byla zničena. Pravicoví radikálové to označují za "bombový holokaust" německého národa.

Související články