Egypťané se v pátek znovu shromáždili na káhirském náměstí Tahrír, které po celých osmnáct dní protestů byl epicentrem veškerého dění.
Miliony lidí se zapojily k celonárodnímu "pochodu vítězství", aby společně oslavily pád dlouholetého vůdce Husního Mubáraka, uctili památku obětí střetů během demonstrací a zároveň vyvinuly tlak na vojenské vedení země, aby začalo s demokratickými reformami.
Jak napsala agentura Reuters, desetitisíce proudily na náměstí Tahrír, přestože hlavní přístupovou cestu blokoval vojenský džíp a barikáda. Ti, kdo přišli pěšky, museli hlídkujícím vojákům předložit průkaz totožnosti.
Na náměstí zavládla sváteční atmosféra a někteří prodavači tu dokonce začali nabízet vuvuzely - tradiční jihoafrické trumpety, které se loni v létě staly symbolem mistrovství světa ve fotbale v Jihoafrické republice. Hudební kulisu podle AFP zajišťovala armádní kapela.
Mubárak "už to vzdal". Bývalý egyptský prezident chce zemřít v letovisku Šarm aš-Šajch - čtěte ZDE
Egypt: Co dělal Mubárak posledních 18 dní své vlády? Snažil se ukrýt své jmění - čtěte ZDE
Kam teď? Manželky svržených vládců hledají exil především v Evropě - FOTOGALERIE ZDE
"Lidé chtějí vyčistit režim" a "Husní ze svého paláce odešel, tak jak mohou jeho spojenci vládnout zemi?", volaly davy na Tahríru. Další symbolicky vybízeli turisty k návštěvě země. "Husní je pryč, v Egyptě je zábava", stálo na pestrobarevném plakátu, zatímco někteří účastníci akce s sebou vlekli ohromný model pyramidy.
Vlivný duchovní Júsuf Kardáví po společných modlitbách řekl, že arabský svět prodělal změnu zevnitř, a vybídl arabské vůdce, aby naslouchali lidu. "Revoluce nebude u konce, dokud nebudeme mít nový Egypt," řekl Kardáví, který je egyptského původu, ale žije v Kataru.
V jedné části rozlehlého náměstí postavili lidé památník obětem povstání, kterých bylo podle ministerstva zdravotnictví nejméně 365. Na tomto místě se dnes mnozí zastavovali, pokládali květiny nebo si pořizovali snímky vystavených fotografií těch, kdo byli při protestech zabiti.
S "omluvou" přišli hlavně ti bohatší
Několik stovek lidí zároveň vyrazilo od ulic osmnáctimilionové metropole vyjádřit podporu bývalému prezidentovi Mubárakovi. "Mubáraku, máme Tě rádi", vykřikovali podle agentury AFP na shromáždění, které se konalo několik kilometrů od náměstí Tahrír. Z tlampačů zněly úryvky z Mubárakových rozhovorů doprovázené melancholickou hudbou.
"Jsme proti korupci. Ale Mubárak byl člověk míru. Bojoval ve válce z roku 1973 (proti Izraeli). Pro nás je jako otec, o naše otce bychom měli pečovat," řekla AFP sedmapadesátiletá Rakía Ibráhímová. Podle Reuters se pochodu "na omluvu" Mubárakovi zúčastnili převážně zámožněji vyhlížející Egypťané.
Navzdory sváteční náladě ale situace v Egyptě zůstává neklidná, provázená protesty odborů a obavami, že vojenská vládní Nejvyšší rada ozbrojených sil neprovede slibované reformy, napsala agentura AP. Ministr obrany Muhammad Husajn Tantáví, který radu vede, se od Mubárakova odstoupení dokonce ještě ani neobjevil na veřejnosti.
Suezský průplav stávkuje ze lepší platy
Organizátoři dřívějších protestů nepřestávají volat po propuštění politických vězňů a lidí zadržených během demonstrací. Podle některých aktivistů policie a armáda zadržely stovky lidí.
Protesty v Egyptě jsou zároveň těžkou ranou pro místní ekonomiku. Banky a burza byly po zahájení povstání 25. ledna uzavřeny a armáda už dvakrát vyzvala obyvatele, aby nestávkovali. Přesto nejméně 1500 zaměstnanců správy Suezského průplavu vstoupilo do stávky za vyšší platy i lepší životní podmínky. A kvůli nízké mzdě stávkuje také přibližně 250 zaměstnanců dolu na zlato společnosti Centamin Egypt.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist