Svržený egyptský prezident Husní Mubárak "už to vzdal" a chce zemřít v letovisku Šarm aš-Šajch na pobřeží Rudého moře, kam se uchýlil poté, co jeho vládu ukončilo lidové povstání. Agentuře Reuters to ve středu řekl oficiální saúdskoarabský činitel, který si nepřál být jmenován.

Dvaaosmdesátiletý Mubárak v posledních letech trpěl řadou zdravotních problémů a v březnu loňského roku podstoupil v Německu operaci žlučníku. Zprávy o dalším zhoršování jeho zdravotního stavu se začaly kupit poté, co v pátek odstoupil po třech desítkách let u moci.

Zmíněný činitel uvedl, že Saúdská Arábie se nabídla Mubárakovi coby hostitel, ale egyptský exprezident je odhodlaný strávit poslední dny ve své domovině. "Není mrtvý, ale není mu vůbec dobře a odmítá odejít. V zásadě to vzdal a chce umřít v Šarm aš-Šajchu," dodal činitel.

Mubárak se nechal slyšet, že chce zemřít v Egyptě, už minulý týden v projevu k osmdesátimilionovému národu, kdy se ještě snažil z posledních sil udržet u moci.

V rezidenci v Šarm aš-Šajchu trávil Mubárak v posledních letech čím dál víc času. Čistý vzduch vanoucí od moře mu tu pomáhal zotavovat se ze zdravotních potíží. Přes moře se dá dohlédnout na břehy Saúdské Arábie, kam se uchýlil tuniský prezident Zín Abidín bin Alí, kterého lidová revolta svrhla minulý měsíc. Právě tuniská zkušenost podle analytiků inspirovala egyptské protestní hnutí, jež si vynutilo Mubarakovu rezignaci.

V Šarm aš-Šajchu, ležícím na špičce Sinajského poloostrova, Mubárak v dobách svého prezidentování také často přijímal světové představitele a toto místo se stalo dějištěm řady mezinárodních summitů i roky trvajících izraelsko-palestinských mírových rozhovorů.

Mnozí z těch, kdo se postupně propracovali k deziluzi z Mubárakovy vlády, teď míní, že právě láska k Šarm aš-Šajchu lépe než cokoli jiného dokládá, jak moc se Mubárak vzdálil každodenním problémům obyčejných Egypťanů.

Související