Egyptská ekonomika

Odhadovaný HDP za rok 2010 by měl dosáhnout 226 mld. USD, to řadí Egypt na 27. místo mezi největšími ekonomikami světa.

Horší pozici ale má země, pokud s přepočte HDP na obyvatele. Egypt je až na 133. místě na světě.

Turistika

Roční příjmy z turistického průmyslu činily 10,5,mld. USD, naposledy přitom meziročně poklesly o 1,3 procenta. Po vlně současných protestů přijde větší propad.

Suezský kanál

Příjmy z plavby Suezským kanálem loni rovněž poklesy, o 8,4 procenta. Celkem přinesly egyptské ekonomice  4,7 mld USD.

Vleklé potíže

Negativa egyptské ekonomiky jsou známá: vysoká zadluženost, vysoká inflace, malá podpora lidí pro nezbytné reformy, kterým se země nevyhne.

Od počátku povstání byli tito lidé v centru pozornosti. Egyptská ekonomika churaví a růst cen byl rozbuškou nepokojů. Mubárakovi přátelé z řad podnikatelů byli jedním z nenáviděných symbolů arogantní moci, proti které lidé na náměstí Tahrír protestovali.

Teď se podnikatelské špičky starají o to, jak si zachovat vliv, když se tradiční vazby bortí.

Korupce byla všudypřítomná. Mnozí z Mubárakových oblíbenců už proto čelí trestním oznámením.

O propojení politiky a podnikání svědčí, že okolo 80 byznysmenů působilo v parlamentu za vládní Mubárakovu stranu, či jako její blízcí spojenci.

"Byl to zjevný střet zájmů, taková situace by se neměla stávat," prohlásil Ajúb Adlí Ajúb, šéf velké stavební firmy Remco.

Systém byl šitý těmto mužům na míru. Sami si pohlídali v parlamentním hlasování, aby jim každý zákon vyhovoval a zakázky hladce přibývaly.

Hněv, který cítí mnozí Egypťané vůči těmto strukturám, do velké míry zakrývá skutečné potřeby egyptské ekonomiky. Panuje trochu naivní přesvědčení, že stačí odstranit zkorumpované vrstvy byznysmenů a ekonomika se odrazí ode dna. Tak to ale není.

Potíže egyptského hospodářství jsou hluboké. A současná vlna nepokojů je jen prohlubuje. „Ztratili už jsme nejméně milion turistů, odhadem to představuje ztráty ve výš i miliardy amerických dolarů,“ varoval viceprezident Omar Sulejman.

Nestabilita ovlivní veřejné finance

Mezinárodní agentura Standard AND Poor´s zhoršila Egyptu kvůli politické nestabilitě hodnocení úvěrové spolehlivosti. Z BB+ na BB. Zhoršení ratingu přitom obvykle vede k tomu, že příslušnému státu se zvýší náklady na nové úvěry. To pro Egypt není dobrá vyhlídka.

„Politická nestabilita negativně ovlivní egyptské veřejné finance,“ napsal ve svém hodnocení  agentura.

Analytici říkají, že pro Egypt je důležité v co nejkratším termínu obnovit stabilitu. Představit v nových funkcích dostatečně věrohodné politiky, aby se protesty zklidnily. Noví lidé musí současně Egypťany přesvědčit, že je nezbytné přijmout bolestivé ekonomické reformy, které by ozdravily veřejné finance a vrátily ekonomice ztracenou vitalitu.

Předpokladem k důvěryhodným reformám je ale výměna garnitury zkompromitovaných byznysmenů, kteří se snaží za každou cenu udržet vliv, který si vybudovali za tři desítky let trvajícího Mubárakova panování.

První kroky už přišly. Někteří podnikatelé jsou vyšetřováni i se svými spřízněnci na ministerstvech. Ahmed Eza, hlavní akcionář firmy Eza Steel, největšího egyptského výrobce oceli, má zmrazený majetek. Politický vliv mu již nepomůže: Během protestů musel opustit svou pozici v parlamentu.

Demonstratnté žádají další hlavy: Sledují s uspokojením žaloby, které míří na bývalé ministry průmyslu i turistiky. Pro nové politiky na jejich místech bude nadmíru složité podezřívavé Egypťany přesvědčit, že nová garnitura to myslí s reformami vážně.

„Vazby mezi režimem a privilegovanými vrstvami byly příliš silné, lidé ztratili téměř veškerou důvěr u v politiky a podnikatelské špičky,“ řekl citovala agentura Reuters mínění analytiků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist