Italská vláda dnes vyhlásila stav humanitární tísně vzhledem k tisícům imigrantů ze severní Afriky, kteří do země přijíždějí. Informovala o tom agentura ANSA, podle které má tento krok umožnit urychlené přijetí opatření, díky nimž bude možné masové imigraci čelit. Řím v pátek již požádal o pomoc Evropskou unii.

Od středy připlulo k italským břehům podle několika zdrojů téměř 3000 imigrantů, především z Tuniska. Jen v noci na dnešek jich přibylo více než 250. V pátek Itálie požádala o pomoc Evropskou unii a varovala před nebezpečím humanitární krize.

Civilní ochrana vytvořila krizový štáb, který se bude zabývat výhradně problémem migrace.

Italské úřady zřídily letecký most a využívají rovněž trajektů, aby zajistily transport běženců z ostrova Lampedusa ležícího jižně od Sicílie a severně od Tuniska. Imigranti jsou převáženi do středisek na Sicílii a na jihu Itálie, kde je zajišťována jejich identifikace a kde se rozhoduje o jejich vyhoštění. Do dnešního večera má Lampedusu opustit všech 3000 běženců, kteří sem od středy dorazili. Přijíždějí však další.

Ministr vnitra Roberto Maroni a ministr zahraničí Franco Frattini vydali společné prohlášení, v němž vyzvali k naléhavé schůzce Rady pro justici a vnitřní záležitosti EU. Itálie požaduje, aby unie u břehů Tuniska neprodleně rozmístila misi Agentury Evropské unie pro správu vnějších hranic (Frontex), uvedli ministři.

Obava z teroristů

Maroni také varoval, že mezi imigranty mohou být teroristé. "Jsou tu občané, kteří hledají ochranu, ale jsou tu také kriminálníci uprchlí z věznic a osoby, s nimiž navázaly spojení teroristické organizace, jako je Organizace Al-Káida v muslimském Maghribu (AQMI)," prohlásil.

Vyhlášení stavu humanitární tísně umožňuje vyhnout se některým zákonným formalitám a dovoluje místním úředníkům, například prefektům, aby přijímali okamžitá opatření. Umožňuje rovněž urychlené použití zvláštních finančních zdrojů.

Na ostrově Lampedusa, kam imigranti směřují, budou otevřeny dva sběrné tábory, které byly před dvěma lety uzavřeny.

Bývalý předseda Evropské komise Romano Prodi vyzval EU, aby se v severní Africe angažovala silněji než dosud. "Jestliže se v severoafrických zemích vymkne situace kontrole, dojde nevyhnutelně k obrovské vlně migrace. Evropa tam musí být silněji přítomna a pomáhat," prohlásil Prodi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist