Tvrdá slova prý volil na adresu Spojených států a jejich údajně bláhového hledání demokracie na Blízkém východě Husní Mubarak v telefonátu s izraelským poslancem. Když Spojené státy mluví o demokracii, nevědí, o čem mluví, a výsledek bude extremismus a radikální islám, řekl údajně v předvečer své dnešní rezignace na úřad egyptského prezidenta.
Obsah svého rozhovoru s Mubarakem přiblížil v pátek bývalý izraelský ministr Benjamin ben Eliezer v televizním vystoupení, z něhož citovala agentura Reuters.
Z dvacetiminutové čtvrteční konverzace nabyl ben Eliezer, který v lednu odstoupil z čela ministerstva průmyslu a obchodu, dojmu, že si dvaaosmdesátiletý egyptský vůdce uvědomuje, že "nastal konec Mubarakovy éry".
"Podívejte se, kam to u nás dovedly Spojené státy"
"Dal mi lekci z demokracie a řekl: Vidíme tu demokracii, kterou USA razily v Íránu, vidíme ji s Hamasem v Gaze, a to je zhouba Blízkého východu," citoval bývalý člen Netanjahuova kabinetu Mubáraka, s nímž v minulosti hovořil při řadě příležitostí, když sloužil v různých izraelských vládách.
Americká podpora prodemokratických sil v Íránu podle Mubáraka nevedla ke změně režimu v této islámské republice. Hnutí Hamas, které USA řadí mezi teroristické organizace, zase zvítězilo v roce 2006 v palestinských parlamentních volbách, prosazených Spojenými státy. O rok později se pak Hamas zmocnil silou zbraní vlády v pásmu Gazy poté, co se v mocenském boji zhroutila koaliční vláda, kterou sestavil s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem, podporovaným Západem.
Mubarak se v telefonátu údajně rozhovořil i o svém očekávání toho, co "se na Blízkém východě stane po jeho pádu".
"Nepokoje se teď přelijí do všech arabských zemí"
"Prohlásil, že se lavina (občanských nepokojů) nezastaví v Egyptě a nevynechá žádnou arabskou zemi na Blízkém východě a v Perském zálivu. Řekl mi: nebudu překvapen, jestliže v budoucnu uvidíte více extremismu a radikálního islámu a více nepokojů, dramatických změn a sociálních otřesů," dodal ben Eliezer.
Mubarak podle něj hledal cestu čestného odchodu. "Opakoval mi větu: sloužil jsem své zemi, Egyptu, 61 let. Chtějí, abych utekl? Neuteču. Chtějí mě vyhodit? Nechci odjet. Bude-li to nezbytné, budu tady zabit."
Lidé z ulice sesadili egyptského "faraona". Kdo je Husní Mubárak? - čtěte ZDE
Z bankéřů jsou vrátní a metaři. Život v centru Egypta se obrátil naruby - čtěte ZDE
Egypt se v roce 1979 stal první arabskou zemí, která podepsala s Izraelem mírovou smlouvu. Káhira také dosud podporovala USA vedené snahy o urovnání izraelskou-palestinského konfliktu.
Minulý týden izraelský premiér Netanjahu varoval před možností islámské revoluce v Egyptě, pokud by se tam vlády chopil Mubarakův rival, organizace Muslimské bratrstvo.
Obama: Budeme dál partnerem Egypta
Americký prezident Barack Obama v krátké reakci na odstoupení egyptského prezidenta Husního Mubaraka ocenil nenásilnou změnu v zemi. Vyzval k tomu, aby v Egyptě vznikla opravdová demokracie. V projevu z Bílého domu zároveň upozornil na to, že předání moci v zemi z daleka neskončilo a že ji nyní čeká mnoho obtížných dní. Vyzval egyptskou armádu, aby zajistila poklidný přechod k zářijovým svobodným volbám a chránila práva lidí.
"Mnoho otázek zůstává nezodpovězených," řekl americký prezident. Jednání o budoucnosti země se podle něj musejí účastnit všechny proudy egyptské společnosti. Obama ocenil hlad Egypťanů po svobodě a zdůraznil, že Spojené státy chtějí být nadále partnerem země.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist