Z ulic egyptského hlavního města zmizela policie, místo ní stojí na klíčových bodech tanky a obrněná vozidla. Nepřítomnosti strážců pořádku vzápětí vyvolala vlnu rabování.

Lupiči přepadají bohatší části města, jejichž obyvatelé se snaží narychlo zformovat domobranu a zřizovat improvizovaná strážní stanoviště.

Magdy Mohammed Ali, který jedno takové stanoviště hlídá, reportérovi BBC v krátkém telefonickém hovoru řekl:

„Jsem ve východní části Káhiry, bydlím tady. Lidé tu vytvářejí kontrolní stanoviště, každý se snaží nějak ozbrojit. Spolu s námi jsou zde i dva policisté, kteří tu bydlí, jsou v civilu. Policie jako taková tu nefunguje.

Kontrolujeme všechna podezřelá auta, která kolem projíždějí, jde nám o to, zastavit ty, kteří rabují. Lupiči jezdí v ukradených autech a mají automatické zbraně, které vzali z policejních stanic. Ty byly vypáleny.

Teď slyším z opačné strany ulice střelbu, chystáme se, že se do toho zapojíme. Ano, kolem nás se střílí. Nevidím, kdo a kde střílí, zřejmě je to přestřelka mezi lupiči a těmi, kdo je chtěji zastavit.

Teď nás míjejí vojáci, ale jejich přítomnost tady je minimální. 

Jedou k nám nějaká auta, ne, teď zastavila. Ozývá se tu křík: Připravte se, neustupujte!

Sháníme lidi, kteří mají legálně držené zbraně, jde to, aby ozbrojení muži byli připraveni na balkonech. Na našem stanovišti je nějakých pětadvacet lidí. Sto metrů od nás je další podobné stanoviště.“

CNN v té souvislosti připomíná, že se lidé v Káhiře a dalších městech probudili do neděle plné strachu z anarchie a rabování.

„Vypadá to, že každé náměstí a každou uličku ve městě převzaly místní komunity. Lidé jsou venku s basebalovými pálkami a noži,“ řekl CNN Ahmed Rehab. „Celou noc jsme nespali.“

K prvním případům rabování došlo už i v egyptských letoviscích navštěvovaných českými turisty. Podle sobotních informací českého velvyslanectví v Káhiře se situace "odchyluje od normálu". V Hurgadě dochází k případům drancování, z Šarm aš-Šajchu je hlášeno porušování pořádku. V Egyptě se podle vedení české ambasády v současné době nachází několik set turistů z Česka.

Chargé d'affaires ČR v Egyptě Jiří Slavík v neděli ČTK řekl, že čeští turisté se v těchto dnech ve zvýšené míře obracejí na český zastupitelský úřad a ambasáda jejich žádosti a prosby řeší individuálně.