Protesty podle tuniského vzoru

Demonstrace proti špatným životním podmínkám a politické situaci v Egyptě se nechaly inspirovat podobnými nepokoji v Tunisku, kde nepolevovaly ani po útěku prezidenta a sestavení přechodné vlády.

Poté, co tuniský premiér kvůli neustávajícím protivládním protestům ve čtvrtek vyměnil více než polovinu členů přechodného kabinetu, v pátek ráno na obvyklých místech demonstrací v Tunisu, včetně okolí sídla premiérovy kanceláře, vládl klid. 

Nelze tak vyloučit, že nejradikálnější z demonstrantům budou chtít staronového premiéra sesadit.

Protesty v Káhiře si v pátek  vyžádaly nejméně pět mrtvých a 870 zraněných. Informovaly o tom zdroje z řad záchranářů. Lidé zůstali v ulicích i po setmění, kdy podle nařízení prezidenta Husního Mubaraka měl začít platit zákaz nočního vycházení. Demonstranti požadující Mubarakovo odstoupení zapálili sídlo vládní Národní demokratické strany (NDP) a v centru Káhiry byla slyšet střelba.

Incidenty byly hlášeny i z Alexandrie a ze Suezu, dalších velkých měst, kde prezident vyhlásil zákaz nočního vycházení.

Opoziční politik Muhammad Baradej, který se v pátek postavil do čela protestů, je podle neoficiálních zpráv držen v domácím vězení. V Egyptě je ochromena internetová síť a proti demonstrantům byla vedle policie vyslána i armáda. Nejsou informace, že by násilnosti mířily proti cizincům.

Mubarak jako velitel ozbrojených sil nařídil zákaz nočního vycházení ve třech velkých městech, které byly v posledních hodinách hlavním dějištěm protestů. Později byl zákaz podle egyptské televize rozšířen na všechna města. Omezení platí od šesti hodin večer do sedmi ráno místního času (17:00-06:00 SEČ). Důvodem prezidentova rozhodnutí je údajně snaha zabránit násilnostem a rabování

Proti demonstrantům byla do ulic povolána i armáda. Svědci uvedli, že desítky lidí utrpěly zranění, a jeden člověk podle nepotvrzených zpráv přišel o život. Jeho smrt ovšem zachytili účastníci protestů na kameru a video nyní koluje na internetu. 

V zemi je nyní zcela ochromena internetová síť, takže podávat podrobnější informace o situaci téměř nelze.

Již během minulých dní internetová síť zaznamenala několik výpadků. S technickými potížemi se potýkala také spolupracovnice HN Nataša Kubíková, která odpovídala na dotazy ve středečním online rozhovoru.

"NE" Mubárakovi a jeho synovi!

V Káhiře, která má asi 18 milionů obyvatel, se lidé shromáždili po tisících na nejméně šesti místech. Jak napsala agentura Reuters, házeli kameny a skandovali hesla proti Mubárakovi a jeho synovi Gamálovi, který by podle mnohých mohl 82letého státníka v úřadu vystřídat.

Před káhirskou mešitou spadající pod prestižní muslimskou instituci Al-Azhar policie proti demonstrantům použila gumové projektily. Podle svědků se demonstranti shromáždili také poblíž prezidentovy káhirské rezidence.

Muhammad Baradej se v pátek v káhirské mešitě zúčastnil modliteb a zapojil se také do demonstrací. Policie proti Baradejovým příznivcům použila obušky. Do samotných střetů se prý ale přímo nedostal. Podle svědků při protestech zemřel jeden člověk, bezpečnostní složky ho z dálky zastřelily.

Egyptské ministerstvo vnitra ve čtvrtek varovalo před svoláním dnešní demonstrace. Vláda ve snaze zabránit dalším nepokojům v noci rozmístila v centru Káhiry speciální protiteroristickou jednotku. Policie také zatkla tři přední funkcionáře opozičního Muslimského bratrstva a řadu jeho dalších členů kvůli obavám z jejich účasti na demonstracích. Podle agentury AFP byli dnes ráno v Káhiře zadrženi čtyři francouzští novináři, po výslechu byli ale propuštěni.

Egyptské ministerstvo vnitra ve čtvrtek varovalo před svoláním dnešní demonstrace. Vláda ve snaze zabránit dalším nepokojům v noci rozmístila v centru Káhiry speciální protiteroristickou jednotku. Policie také zatkla tři přední funkcionáře opozičního Muslimského bratrstva a řadu jeho dalších členů kvůli obavám z jejich účasti na demonstracích. Podle agentury AFP byli v pátek ráno v Káhiře zadrženi čtyři francouzští novináři, po výslechu byli ale propuštěni.

Podle informací Asociace českých cestovních kanceláří a agentur je nyní v Egyptě několik stovek českých turistů. České ministerstvo zahraničí doporučilo českým občanům, aby se zvláště v Káhiře a v dalších větších městech vyhýbali místům, kde se konají demonstrace. Podle Černínského paláce je v egyptských turistických letoviscích klid.

Opozice se svolávala přes internetové sociální sítě

Stejně jako v minulých dnech i dnešní demonstrace v Egyptě organizovala opozice prostřednictvím internetových sociálních sítí Twitter a Facebook.

Agentura AP informovala, že krátce po půlnoci byla přerušena činnost čtyř hlavních poskytovatelů internetového připojení v Egyptě, ráno však prý v menších městech internet znovu fungoval. Z mobilních telefonů prý nešlo posílat textové zprávy, mimo provoz byly také služba Messenger v telefonech BlackBerry. "Od rána nefungují mobilní telefony, píše španělský deník El País.

"Kroky egyptské vlády v noci na dnešek v podstatě smazaly zemi z globální mapy," prohlásila o údajně bezprecedentním činu v historii internetu společnost pro sledování internetové sítě Renesys se sídlem v USA.

Mluvčí egyptského velvyslanectví ve Washingtonu popřel, že by úřady záměrně internetový provoz zablokovaly. Oficiální místa odmítají výpadek komentovat.

Vodafone: Přerušení spojení nařídila vláda

Podle prohlášení mobilního operátora Vodafone egyptská vláda využila svého práva a všem mobilním operátorům nařídila v některých částech Egypta přerušit poskytování služeb.

Americký prezident Barack Obama k nejnovějšímu vývoji v Egyptě prohlásil, že demonstranti dávají průchod "potlačeným frustracím". Prezidenta Mubáraka vybídl, aby provedl "naprosto zásadní" politické reformy.

Egypt je významný americký spojenec v arabském světě. Americký list New York Times uvedl, že zprávy v uniklé diplomatické poště zveřejňované serverem WikiLeaks ukazují na zlepšení vztahů mezi USA a Káhirou po nástupu Obamy do úřadu. V jedné depeši se prý uvádí, že Washington se vyhýbá "veřejným konfrontacím, které se staly rutinou" za vlády Obamova předchůdce George Bushe.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist