Tunisko vydalo mezinárodní zatykač na bývalého prezidenta Zína Abidína bin Alího, který před dvěma týdny pod tlakem protivládních demonstrací uprchl do Saúdské Arábie. V zemi stále pokračují protesty proti staronovým ministrům přechodné vlády, v níž jsou stále stoupenci uprchlé hlavy státu. Očekávají se proto změny v kabinetu. Podle zdrojů citovaných agenturou AFP by se změny mohly týkat i klíčových ministerstev vnitra, obrany a zahraničních věcí.

Přeskupení vlády mělo být původně oznámeno již ve středu, mluvčí současného kabinetu však uvedl, že nakonec bude oznámeno až ve čtvrtek.

Protesty proti prozatímní vládě, která by zemi měla dovést k demokratickým volbám, se konají prakticky každý den od minulého týdne, kdy byl přechodný kabinet jen s malými změnami sestaven.

V metropoli Tunisu ve středu pořádkové jednotky použily slzný plyn proti skupině demonstrantů, kteří holýma rukama strhli první řadu zátarasů z ostnatého drátu u úřadu předsedy vlády a házeli na policii kameny. Generální stávka mezitím začala ve Sfaxu, který je druhým největším tuniským městem, a ve středotuniském Sídí Bú Zíd, které je epicentrem současných nepokojů.

Ministr spravedlnosti dnes podle AFP oznámil, že byl vydán mezinárodní zatykač na bin Alího a jeho manželku. Podle Reuters Tunis chce oba i jejich rodinné příslušníky soudit kvůli podezření z krádeže majetku a z transakcí v zahraniční měně.

O pomoc při jejich stíhání Tunisko požádalo Interpol. Tato největší mezinárodní policejní organizace se sídlem ve francouzském Lyonu ve středu oznámila, že vyzvala svých 188 členských států, aby hledaly, lokalizovaly a zatkly bin Alího a jeho blízké na útěku. Členem Interpolu je i Saúdská Arábie, kam prezident utekl.

Bin Alí uprostřed rostoucích protestů proti vysoké nezaměstnanosti, korupci a cenzuře uprchl 14. ledna. Z Tuniska odcestovala také jeho žena Lajla, podle AFP však není známo, kdy a kam.

Ve vazbě je prý sedm členů bin Alího rodiny. Za hranice však uprchl Lajlin synovec Imád, o němž se původně tvrdilo, že byl zadržen policií. Kvůli údajné konspiraci proti státní bezpečnosti a takzvanému navádění lidí k ozbrojeným potyčkám mezi sebou bude podle ministra souzeno také šest zadržených členů bin Alího prezidentské stráže.

"Jasmínová revoluce" je inspirací ostatním zemím

Přechodná vláda oznámila, že bylo propuštěno 2460 politických vězňů. Slíbila také, že zruší protiteroristický zákon, proti kterému protestují islamisté, a legalizuje veškeré organizace, které o to požádají.

V úterý nové vládě poprvé vyjádřily podporu stovky lidí. Dočasný kabinet podpořily i Spojené státy. Takzvaná "jasmínová revoluce" se mezitím stala inspirací podobným protestům v okolních zemích, včetně Egypta. Zde si úterní střety demonstrantů s policií podle zdravotníků vyžádaly nejméně čtyři mrtvé.

V Tunisku dosud zemřelo při nepokojích nejméně 78 lidí. Ve čtvrtek by do země měla dorazit Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová, aby zhodnotila, zda jsou práva tuniských občanů dodržována.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist