Tuniský prezident Zín Abidín bin Alí opustil kvůli pokračujícím nepokojům zemi po 23 letech nepřetržité vlády. Médiím to řekl předseda vlády Muhammad Ghannúší, který zároveň oznámil, že se ujímá funkce prozatímní hlavy státu.
Bin Alí uprchl do saúdskoarabské Džiddy. Oznámila to televize Al-Arabíja. Původně se spekulovalo, že bin Alí míří do Francie, ale ta ještě v pátek oznámila, že ho na svém území nepřijme.
Saúdskoarabské úřady potvrdily, že bin Alí přicestoval do království i s rodinou dnes časně ráno a že tam po určitou dobu zůstane. "Království naprosto podporuje tuniský národ a doufá, že se Tunisané semknou, aby překonali obtížné období svých dějin," stojí v oficiálním prohlášení Saúdské Arábie k událostem v Tunisku. Tamní agentura SPA oznámil, že rozhodnutí přijmout na svém území bin Alího království učinilo s ohledem na "mimořádné okolnosti" situace v Tunisku.
Podle agentury Reuters Ghannúší v tuniské státní televizi také uvedl, že v čele státu setrvá až do předčasných voleb, které se by měly uskutečnit do půl roku. Dva členové tuniské opozice sdělili, že jsou připraveni spolupracovat s dosavadním premiérem Ghannúším.
V Tunisku již několik týdnů pokračují protesty proti vysoké nezaměstnanosti, korupci, cenzuře tisku a bin Alího autoritářské vládě.
Prezident bin Alí před svým odjezdem ze země rozpustil vládu a slíbil, že do šesti měsíců budou vypsány nové volby. Vyhlásil zároveň výjimečný stav. Je zakázáno veřejné shromažďování, byl prodloužen zákaz vycházení a uzavřen vzdušný prostor. Zatím také není známo, kde se uprchlý prezident nachází.
Mezitím byl uzavřen tuniský vzdušný prostor. "Mohu potvrdit, že letiště v hlavním městě je uzavřeno a obkličují ho obrněné vozy," citují agentury nejmenového vládního činitele. "Uzavřen je celá vzdušný prostor země."
Turisté chtějí utéct, ale nemohou
Tento fakt notně zkomplikoval úsilí britských cestovních kanceláří dostat ze země co nejdříve na tři a půl tisíce britských turistů. Například cestovní kancelář Thomas Cook vyzvala všechny své klienty v Tunisku, aby na nic nečekali a okamžitě se dostavili na letiště. První letadla do Brítánie měla startovat ještě v pátek.
Protesty v dosud relativně stabilním Tunisku překvapily svojí intenzitou celý svět. Naposledy zachvátily stát rozsáhlé nepokoje v polovině 80. let minulého století, kdy hospodářský propad způsobil nárůst cen základních potravin. Protesty obyvatelstva, též z tábora radikálních islamistů, tehdejší vláda násilně potlačila a řady lidí pozatýkala. Právě na vlně těchto nepokojů se bin Alí dostal do nejvyšší politiky. V takzvané elegantní revoluci koncem 80. let sesadil předchozího dlouholetého prezidenta Habíba Burgibu, který byl v úřadě od roku 1957.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist