Za státním převratem stojíte vy, vzkazují nespokojení Libanonci Hizballáhu. Podle nich dosavadního premiéra jeho zástupci odvolali s jediným cílem - dostat Libanon pod kontrolu íránských duchovních vůdců.
Když navíc v úterý libanonský prezident Michel Sulajmán oznámil, že novým premiérem bude Nadžíb Míkátí, muž, za kterým šíitské hnutí stojí, jejich hněv eskaloval.
Zprávy o možnosti Míkátího jmenování se přímo v Libanonu rozkřikly již v pondělí. Stoupenci odvolaného Saada Harírího narychlo svolali protestní "den hněvu", během kterého chtěli dát vládě najevo, že s novou volbou v žádném případě nesouhlasí.
Protestanti převrátili vůz Al-Džazíry
Do ulic Tripolisu tak vyšlo několik tisíc lidí, kteří zapálenými pneumatikami blokovali silnice, provolávali protivládní hesla a převraceli auta, včetně vozu arabské televize Al-Džazíra.
Reportéři utekli před davem do jedné z blízkých budov. "Pokud armáda brzy nezasáhne, budeme v nebezpečí," uvedl v živě odvysílaném telefonátu jeden z napadených novinářů. Další protesty proběhly v jižbí části Bejrútu.
Sám Harírí demonstranty sice vybízel k poklidnému protestu, přesto došlo k několika střetům s povolanými policisty a armádou. Ta do ulic nasadila i tanky a další vojenské vozy. Několik vojáků dokonce varovně vystřelilo několikrát do vzduchu, nikoho ale prý nezranila.
Libanon: Vláda tří náboženství vydržela jen rok. Její pád může přerůst v násilí - čtěte ZDE
Zvláštní tribunál propustil generály podezřelé z Harírího vraždy - čtěte ZDE
"Rozumím vašim pocitům," vzkázal demonstrantům. "Tento hněv by nás ale neměl dovést k tomu, co odporuje našim hodnotám a naší víře, že demokracie je naší spásou," řekl Harírí.
Také Míkátí vyzval všechny demonstranty ke klidu a prohlásil, že chce zastupovat všechny obyvatele Libanonu. "Toto je demokratický proces. Chci zachránit svou zemi," řekl ke své kandidatuře na předsedu vlády.
Harírího prozápadní vláda padla před dvěma týdny, kdy z ní odešli ministři nominovaní hnutím Hizballáh. To si tak chtělo vynutit, aby vláda zastavila spolupráci se Zvláštním tribunálem OSN pro Libanon (STL). Tribunál vyšetřuje okolnosti vraždy někdejšího premiéra Rafíka Harírího v roce 2005 a očekává se, že obviní i členy Hizballáhu. Saad Harírí ale požadavek Hizballáhu odmítl a trvá na objasnění vraždy svého otce.
Hizballáh později získal podporu poslanců bloku drúzského vůdce Valída Džumbláta, který byl dříve Harírího spojencem, a podařilo se mu prosadit Míkátího do čela vlády. Podporu mu vyjádřilo 68 ze 128 poslanců. O složení kabinetu chce nově jmenovaný premiér začít jednat ve čtvrtek.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist