Za atentátem na moskevském letišti Domodědovo stojí stejně jako v případě loňských útoků ve stanicích metra žena. Shodují se na tom různá ruská média a agentury, které se odvolávají na nejmenované zdroje z bezpečnostních složek.
"Jeden ze svědků, který se nacházel nedaleko centra výbuchu, řekl, že viděl, jak explodovalo zavazadlo ženy, která byla oblečena v černém," popisuje agentura Interfax.
„K výbuchu došlo ve chvíli, kdy pravděpodobná teroristka otevřela tašku. Teroristku doprovázel muž, který stál vedle ní,“ citují svého informátora RIA Novosti, komplic stejně jako atentátnice během exploze zemřel, jejich totožnost je zatím neznámá.
Letiště vs. prezident
Ruský prezident Dmitrij Medveděv prohlásil, že za atentát nese odpovědnost vedení letiště. "Všichni uznávají, že je to dobré letiště, nové a moderní. Ale to, co se stalo, jasně ukazuje na narušení bezpečnostních pravidel. A za to musí zodpovídat višchni, kdo tam rozhodují, včetně managementu," řekl v televizním vystoupení.
Vedení letiště Domodědovo se ale brání. „Jednali jsme přísně v souladu s požadavky na leteckou bezpečnost,“ řekl novinářům představitel letiště.
Právě přes Domoděvovo přitom zorganizoval v roce 2004 čečenský velitel Šamil Basajev útoky na dvě letadla, při kterých zemřelo 88 lidí. V reakci na to tehdy vláda přijala nové protiterorostické zákony. "Výrazně jsme je zpřísnili. Ale bohužel je tu ta naše bída, že zdaleka ne vždy dodržujeme i ty nejdůležitější zákony," posteskl si nyní Medveděv.
"Fronty sebevrahů"
Úterní ruský tisk v souvislosti s útoky ostře kritizuje nejen práci letištní ostrahy, ale především tajnou službu FSB.
Komentátor listu Vedomosti připomíná, že teroristé v minulosti zabíjeli i v New Yorku, Madridu a Londýně, ale tamní tajné služby následně změnily taktiku a velké atentáty už nepřipustily. Naproti tomu v Moskvě bylo od roku 1999 spácháno už dvanáct teroristických útoků.
"Ať je to jakkoli nemilé, hlavním ukazatelem kvalitní práce tajných služeb je to, že nejsou teroristické útoky. Ředitel FSB může uvádět jakékoliv počty zmařených atentátů, ale jestli v Moskvě teď každým rokem dochází k velkému teroristickému útoku s množstvím obětí, nemluvě už o výbuších a střelbě na severním Kavkazu, znamená to, že FSB pracuje špatně," napsal list, který situaci v metropoli označil spojením "klid jako v Bagdágu".
Deník Kommersant se pozastavuje nad tím, že opět selhala ochranka na Domoděvovu, a upozorňuje také na to, že tajné služby se na možný atentát připravovaly už od 31. prosince, a přesto mu nedokázaly zabránit. Není prý vyloučeno, že do Moskvy se vypravilo několik skupin se sebevražednými atentátníky, z nichž jedna podnikla pondělní akci.
"Dříve organizátoři teroristických útoků dlouho sebevrahy hledali a pak je měsíce připravovali, ale teď jsou na severním Kavkaze fronty sebevrahů, připravených se kdekoliv vyhodit do povětří," řekl listu poslanec Gennadij Gudkov.
Černé vdovy v akci
Výbušnina o síle pěti kilogramů trinitrotoluenu v příletové hale letiště Domodědovo explodovala v pondělí v 16:32 moskevského času. Podle Interfaxu šlo o plastickou trhavinu, agentura RIA Novosti píše, že bomba byla napěchována kousky ocelového drátu o průměru 5 milimetrů a délce asi 2 cm. „To vysvětluje takové množství mrtvých,“ vysvětlil další zdroj z bezpečnostních orgánů.
Zemřelo 35 lidí, totožnost devíti z nich se zatím úřadům nepodařilo určit. Mezi oběťmi jsou i cizinci – dva Britové, Tádžik, Uzbek, Kyrgyz, Bulhar, Ukrajinec a Němka. V nemocnicích zůstává 110 zraněných.
Vyšetřovatelé nevylučují, že k explozi došlo dříve, než útočníci plánovali, nebo že bomba mohla být dokonce odpálena na dálku, i když pro to zatím nemají žádné konkrétní důkazy.
Jako nejpravděpodobnější se však zdá, že atentát byl připraven podle „klasického schématu, který využívají teroristé původem ze severního Kavkazu“, jeho provedení připomíná například loňské útoky ve stanicích metra Lubjanka a Park kultury. Také tehdy zabíjely ženy – osmadvacetiletá čečenská učitelka a teprve sedmnáctiletá „černá vdova“ – Dagestánka, jejíž manžel bojoval na straně kavkazských povstalců a padl při střetu s ruskými ozbrojenými silami.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist