Strach a hněv cítí přes 1500 britských turistů, kteří jsou ponecháni svému osudu v revolucí zmítaném Tunisku. Jinak populární zimní turistická destinace na severu Afriky nyní zažívá dramatické chvíle. Prezident uprchl ze země, v ulicích jsou tanky, armáda vyhlásila zákaz vycházení a v ulicích jsou davy demonstrantů ozbrojených mačetami, píše britský deník Daily Mail.

Situace v zemi se vyhrotila v pátek. I když britské ministerstvo zahraničí v ten den vyzývalo turisty, aby opustili zemi, British Airways sem na své pravidelné lince neinformované turisty naopak přivezly. Zatímco cestovní kanceláře jako Thomas Cook nebo Tui poslaly zvláštní letadla, aby své klienty dostaly rychle domů do bezpečí, British Airways tvrdí, že nemohou měnit letový řád a první volná místa zpět do Británie na pravidelných linkách mají až ve středu.

Britská turistka, která uvízla v letovisku Hamamet, říká: "Než jsme vyrazili, volali jsme do British Airways. "Slyšeli jsme o nepokojích v Tunisku, je to bezpečné?" A oni nám řekli, bez problému, nemusíte se bát.

Britští turisté se obávají, že budou okradeni. V ulicích jsou zátarasy kontrolované dezertéry a civilisty. Při cestě z hotelu na letiště jim prý na dveře mikrobusu tloukl dav holemi pobitými hřebíky.

Neoficiální čísla hovoří o stovce mrtvých. Ostřelovači věrní uprchlému prezidentovi byli zastřeleni, jeho synovce ubodali a davy rabují domy, obchody a úřady patřící minulému režimu. Na snímku níže hořící supermarket poté, co byl vyrabován.

Tři policisté byli údajně zlynčováni.

Politici narychlo vytvořili "vládu národní jednoty", kterou premiér představil v pondělí odpoledne. Zůstali v ní původní ministr obrany, vnitra a zahraničí, někteřé posty ale zároveň připadly opozici. Jako vstřícný krok vláda také zrušila ministerstvo informací, které se podílelo na cenzuře.

Během posledních dvou dní bylo evakuováno přes 3 tisíce britských turistů, především klientů cestovních kanceláří. Mezi tisícem až 1500 turistů, kteří cestují po vlastní ose nebo s malými cestovkami, zůstává v Tunisku.

Češi v zemi podle dosavadních informací nejsou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist