Stuxnet

 

Zbraň budoucnosti

Virus Stuxnet je složitý program, za nímž podle expertů nemůže stát osamocený hacker. Je navržen tak, aby poškozoval řízení klíčových bodů infrastruktury, např. elektráren, úpraven vod a průmyslových jednotek.

Kde škodí

Poprvé byl detektován loni v červnu. Šedesát procent případů výskytu připadá na Írán (jaderná zařízení Búšehr a Natanz – tam vir měnil rychlost odstředivek a téměř desetinu na čas vyřadil z provozu), následují Indie a Indonésie.

Čím je vir zvláštní

Je naprogramován novým, dosud neznámým způsobem. Dostane-li se do místní počítačové sítě, překonfiguruje softwarový program, jenž pak změní instrukce pro technické řízení. Umí se "ukrýt" před firemními počítačovými systémy i na USB.

 

Íránská jaderná elektrárna v Búšehru, kterou Teherán na jihu země vybudoval s pomocí Ruska, by se v důsledku útoku počítačového viru Stuxnet mohla snadno stát novým Černobylem. Vyplývá to z tajné zprávy, kterou údajně zaslala kremelskému vedení skupina ruských vědců působících v Íránu. Ruské úřady ale informace o hrozbě viru Stuxnet oficiálně popřely.

Elektrárna v Búšehru je pro íránské vedení symbolem technologického pokroku, ale pro západní státy zdrojem obav ze zneužití jaderné energie k vojenským účelům. Je prakticky hotová a chystá se ke spuštění. Jaderné palivo začal Írán do elektrárny vkládat loni v říjnu.

Podle ruských vědců, o jejichž důvěrné zprávě Kremlu informoval moskevský tisk, íránské vedení trvá na urychleném uvedení elektrárny do provozu, pokud možno letos v létě. Ruští vědci jsou ale přesvědčeni, že kvůli útoku viru Stuxnet je třeba rozjezd elektrárny odložit. V opačném případě podle nich hrozí vážné problémy, protože Stuxnet způsobil elektrárně "ohromné škody".

Ruská státní agentura Rosatom, která působení ruských expertů v Búšehru zastřešuje, zprávy o nebezpečí počítačového viru popřela. "Žádné viry v informačních systémech elektrárny nejsou, tím méně v systémech zajišťujících bezpečnost," oznámil Rosatom prostřednictvím agentury Interfax. Počítačový systém elektrárny podle Rosatomu pracuje výhradně v lokálním režimu, tedy bez internetového spojení. Vir však měl být do systému zavlečen pomocí USB disku.

Virus Stuxnet, který napadá průmyslové řídicí systémy, je podle mínění expertů produktem amerických a izraelských odborníků. Podle sobotní zprávy listu The New York Times experti jeho funkčnost dva roky testovali v izraelském jaderném komplexu v Dimoně. Virus napadl íránské jaderné projekty včetně kontroverzního programu na obohacování uranu.

"Ruští specialisté varují před možností nové jaderné katastrofy typu Černobylu, k níž by mohlo dojít na reaktoru v Búšehru v důsledku škody, kterou způsobil počítačový virus Stuxnet," uvádí se údajně ve zprávě ruských odborníků. "Pokud by byli ruští vědci přinuceni podřídit se naléhavým žádostem Íránu o spuštění elektrárny, mohlo by dojít k neštěstí."

Odklad spuštění elektrárny oznámil Írán už loni na podzim. Podle oficiální zprávy tehdy nebyl příčinou počítačový virus, ale únik radioaktivního materiálu. Búšehr má výkon 1000 megawattů a pokrýt by měl 2,5 procenta spotřeby státu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist