Po čtyřech dnech mlčení se k případu střelce v Tusconu vyjádřila i Sarah Palinová, která se nechtěně stala jednou z hlavních postav celého incidentu.

Když v sobotu na mítinku v obchodním domě Jared Lee Loughner zamířil na demokratickou političku Gabrielle Giffordsovou a další dvacítku lidí, mluvilo se o bláznivém činu osamělého podivína.

Jen pouhý den na to média začala spojovat střelbu s mapou plnou terčů, kterou na internet před časem umístila právě Palinová. Jejím prostřednictvím "zamířila" na několik demokratů, včetně Giffordsové, a vyzvala své sympatizanty, aby si znovu "nabili".

Takové spojení ale bývalá guvernérka státu Aljaška tvrdě odmítá. Podle ní střelba s politikou neměla nic společného a rozhodně prý za to, co ten "nepříčetný" muž udělal, nemůže.

"Stejně jako mnoho dalších lidí, i já jsem strávila několik posledních dní přemýšlením o tom, co se vlastně stalo, a v motlitbách jsem prosila Boha, aby mě vedl," říká Palinová na videozáznamu, které zveřejnila ve středu. Jeho písemnou formu zároveň umístila na svůj facebookový profil, píše server nydailynews.com. "Je neomluvitelné a nepochopitelné," pokračuje politička.

"Po této šokující tragédii jsem nejprve zmateně, později znepokojeně a nyní zarmouceně poslouchala nezodpovědná vyjádření lidí, kteří se snaží přisuzovat jiným vinu za tuto strašnou událost," pokračuje oblíbená republikánka na záznamu.

Vinu za to dává hlavně novinářům a politickým komentátorům. Vzápětí ale řekla něco, kvůli čemu se na ní snasla další vlna kritiky. Média se prý "snaží vytvořit krvavou pomluvu, která slouží jen k tomu, aby dál podněcovala nenávist a násilí". Slovní spojení "krvavá pomluva" se přitom používá ve zcela jiné souvislosti - hovoří se o ní při obviňováním židů z rituálních vražd dětí.

Klesající popularita Palinové a boj o Bílý dům

Jak podotýká list Guardian, Gabrielle Giffordsová je shodou okolností židovského původu. Tento pojem je také to nejcitovanější, co většina médií ze sedmiminutového komentáře použila. List Los Angeles Times vrátil do hry také možnou roli Palinové v prezidentských volbách, které proběhnou příští rok. Stylizace Palinové na videu, kde u rodinného krbu stojí státní vlajka USA, totiž dost připomíná záběry z Bílého domu.

Svou možnou kandidaturu Palinová nepřímo potvrdila už minulý rok v listopadu, kdy prohlásila, že je schopná porazit v přímém souboji i Baracka Obamu. Ať už se na boj o prezidentské křeslo Palinová připravuje nebo ne, jedno je jisté: Její ostrá slova i mapa s terči, kterou může kdykoli někdo "zneužít", jí na popularitě příliš nepřidala. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist