Podle americké prezidentské komise, která vyšetřovala loňské ropné neštěstí v Mexickém zálivu, musí ropný průmysl, americký Kongres i administrativa prezidenta Baracka Obamy dělat více, aby snížily pravděpodobnost opakování podobné katastrofy. Z úterní zveřejněné závěrečné zprávy nezávislé komise, která vyzývá k rozsáhlé reformě ropného těžebního sektoru, citovaly tiskové agentury.

"Naše důkladné vyšetřování vedlo k závěru, že žádný z hlavních prvků bezpečnosti těžby z mořského dna - ani úřady pro dohled ani bezpečnostní standardy průmyslu ani směrnice pro reakci v případě úniku - neudržely tempo s rychlostí pronikání do hlubin moří," uvedl podle agentury Reuters jeden ze členů panelu William Reilly.

15 doporučení

Sedmičlenná komise se jednomyslně shodla na 15 doporučeních a vyzvala vládu k rozsáhlé reformě ropného těžebního sektoru. V závěrečné zprávě doporučuje především zvýšení rozpočtu federální agentury, která dohlíží na těžbu ropy z mořského dna, a vytvoření nového, nezávislého úřadu pro dohled v rámci ministerstva vnitra. Zároveň vyzývá ropný průmysl k vytvoření samoregulačního orgánu, který by pomáhal vynucovat dodržování těžebních standardů.

Komise také po zákonodárcích požaduje výrazné zvýšení stropu pro odškodné, které těžební společnosti platí v případě havárie. V současnosti firmy ručí za škody do výše 75 milionů dolarů (1,4 miliardy korun). Na obnovu ekosystému Mexického zálivu by podle komise mělo jít 80 procent z částky, kterou za způsobení ropné havárie zaplatí britská společnost BP.

Podle závěrečné zprávy by se směrnice pro těžbu měly zpřísnit alespoň na úroveň běžnou v zemích, jakými jsou Norsko nebo Británie. Součástí doporučení je také požadavek, aby vědci měli větší slovo při povolování těžby ropy a zemního plynu z mořského dna.

Pravděpodobnost prosazení reformy je poměrně malá

Agentura Reuters ale upozorňuje, že pravděpodobnost prosazení rozsáhlé reformy těžebního průmyslu je poměrně malá, protože republikáni, kteří jsou ropným společnostem tradičně nakloněni, ovládají Sněmovnu reprezentantů.

Snahy o reformu narazí podle všeho také na odpor zájmových skupin. Americký ropný institut (API), který je největší zájmovou organizací v oboru, již závěry komise kritizoval s odůvodněním, že na základě jediného případu vrhají pochybnosti na celé odvětví.

Úterní  závěrečná zpráva v mnohém navazuje na průběžná prohlášení, která komise zveřejňovala během posledních šesti měsíců. V minulém týdnu například označila pochybení BP a firem, které s ní spolupracovaly, za "systémová". Společnosti podle panelu učinily řadu rozhodnutí, díky nimž chtěly ušetřit čas i peníze, ale která nakonec přispěla k ropné havárii.

Komise se zaměřila zejména na firmy BP, která havarovaný vrt Macondo vlastnila, Halliburton, která řídila operace směřující k uzavření poškozeného vrtu a Transocean, která vlastnila těžební plošinu Deepwater Horizon. Podle jednoho z vyšetřovatelů, bývalého guvernéra Floridy Boba Grahama, závěry komise ukazují, že se katastrofě dalo předejít, "pokud by společnosti byly vedeny v první řadě neutuchajícím zájmem o bezpečnost".

Těžební plošina, kterou provozovala firma BP, explodovala loni na konci dubna. Výbuch zabil 11 lidí a poškodil i nově vyhloubený ropný vrt na dně Mexického zálivu. V hloubce 1500 metrů potom do moře začala unikat ropa, jejíž proud se podařilo zastavit až po třech měsících.

 

 

Celkem se do moře dostalo téměř 800 milionů litrů ropy a katastrofa v Mexickém zálivu se stala nejhorší ropnou havárií v dějinách USA. Surovina poškodila pobřeží pěti amerických států, včetně ekologicky citlivých mokřadů v deltě Mississippi. Ochránci životního prostředí se obávají, že americké pobřeží se bude z ropné havárie vzpamatovávat ještě několik let.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist