Těžba ropy při americkém pobřeží může pokračovat jen v případě, že ropné společnosti zaručí, že se nebude opakovat současná ekologická katastrofa v Mexickém zálivu. Prohlásil to v sobotu americký prezident Barack Obama. Ropa do Mexického zálivu uniká už měsíc a ucpání vrtu, plánované na neděli, se zpozdí nejméně o další dva dny, uvedla britská těžební společnost BP.

"Mexický záliv může hrát důležitou roli pro budoucnost naší energetiky, protože představuje 30 procent naší produkce ropy," citovala Obamu agentura Reuters. "V námořní těžbě ropy ale můžeme pokračovat jen tehdy, pokud budeme mít záruky, že nedojde k další katastrofě, jako je skvrna společnosti BP," dodal.

Prezident také zdůraznil, že vláda bude nadále tlačit na BP i na další společnosti, které se na vadném vrtu podílely, aby poskytly veškeré informace o katastrofě. Obama také zopakoval, že těžební společnosti musí uhradit náklady na odstranění ekologické havárie i odškodné lidem, které nějak zasáhla.

Odklad uzavření vrtu

Od výbuchu těžební plošiny Deepwater Horizon 20. dubna, při němž zahynulo 11 lidí, vyteklo do Mexického zálivu na 23 milionů litrů ropy. Společnost BP na neděli chystala první pokus na uzavření vrtu, při němž by pod velkým tlakem pumpovala do poničeného ventilu speciální bahno a následně celou oblast zabetonovala. Nyní ale uzavření nejméně o dva dny odložila s odůvodněním, že přípravné práce v hloubce 1500 metrů jsou komplikované a vyžádají si čas navíc.

Ropa už zasáhla ekologicky citlivou oblast delty Mississippi a ochránci životního prostředí se obávají velkých škod. Navíc podle nich není možné surovinu účinně odklízet, když se skvrna na povrchu Mexického zálivu stále rozšiřuje.

"Je těžké to uklízet, když zatím nezastavili zdroj (úniku)," řekl ekolog Chris Roberts. "Můžete ropu seškrábat z pláží, ale druhý den ji tam máte znovu," dodal.

Do moře od potopení těžební plošiny vytékalo podle BP denně na 800.000 litrů ropy. Někteří vědci ale odhadovali až pětinásobné množství. BP se minulý týden podařilo do poškozeného ventilu vložit ocelovou trubku a kolem 350.000 litrů ropy denně odčerpávat do tankeru. Část unikající suroviny však do moře proudí i nadále.