ATENTÁT A NASA

Sobotní atentát může zasáhnout i do amerického vesmírného programu. Manžel postřelené političky Mark Kelly má totiž velet raketoplánu Endeavour při jeho dubnovém posledním letu do kosmu.

V nadcházejících třech měsících ho tak čeká náročný trénink před startem raketoplánu a podle AP si lze jen obtížně představit, jak by astronaut mohl skloubit své povinnosti vůči NASA s návštěvami manželky.

Mise Endeavour je přitom významnější než obvyklé lety. Kromě toho, že to bude poslední start tohoto plavidla a možná poslední let raketoplánu vůbec, Endeavour vynese na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) spektrometr navržený nositelem Nobelovy ceny za fyziku Samuelem Tingem. Přístroj je určen k provádění složitých experimentů v kosmu.

Není snadnější věc než najít cokoli pozitivního o vážně zraněné kongresmance Gabrielle Giffordsové. Hlasy jejích spolupracovníků i protivníků se vzácně shodují.

Nabídly obraz vášnivé političky, až úzkostlivě charakterní. Nadšené motorkářky, která nikdy nezapomene podat ruku kolegům, když je volební porážka vytěsní z funkce do bezvýznamnosti.

Arizonskou zákonodárkyní se stala v pouhých třiceti letech. To se zatím žádné jiné ženě nepovedlo.

Netradiční politička

"Nebyl bych překvapený, kdyby se stala první americkou prezidentkou," vysekl jí poklonu Robert Reich, ministr práce v Clintonově administrativě.

Vybírala si zásadně neprobádané cesty. "Pojem ,netradiční' je v americké politice značně relativní, pro Giffordsovou ale platí stoprocentně," napsal list New York Times. "Úspěšná demokratka, zvolená třikrát v jinak republikánské Arizoně, talentovaná hudebnice, žena kosmonauta Marka Kellyho," nabídl deník několik charakteristik, které by i jednotlivě zaujaly. (Více o práci jejího manžela v levém boxu.)

Čtyřicetiletá Giffordsová je nepřehlédnutelná z mnoha důvodů. Je jednou z mála osobností z Demokratické strany, kterým se daří v tradičně konzervativní Arizoně, baště republikánů. Před týdnem složila přísahu kongresmanky, když předtím ve volbách uspěla o jediné procento.

Giffordsová, která je židovského vyznání, se stala teprve třetí ženou zvolenou za Arizonu do amerického Kongresu. Do Sněmovny reprezentantů se poprvé dostala v roce 2006. Předtím, než se pustila do politiky, se dobrovolně vzdala podnikání.

Opakované výhrůžky

Reprezentuje volební obvod na jihovýchodě Arizony, poblíž Tucsonu, kde se narodila. Proud nelegálních přistěhovalců, mířící do Spojených států přes horkou hranici z Mexika, tady byl vždy horkým tématem.

Giffordsová nicméně podporuje integraci utečenců. Když ji respektovaný web Real Clear Politics jmenoval mezi deseti nejzajímavějšími politiky s rostoucím vlivem, zmínil její dosavadní angažmá v této otázce.

Mnoho demokratických sympatizantů považovalo její stanoviska za příliš tvrdá. S kolegy z Demokratické strany se neshodla ani ve věci vlastnictví zbraní, které pokládala za nezpochybnitelné. Sama pistoli vlastní. Měla k tomu důvody.

Už loni na jaře dostala několik výhrůžek poté, co podpořila Obamovu reformu zdravotnictví. Neznámí útočníci vytloukli okna její kanceláře v Tucsonu. Nikdy ale nedala najevo obavy.

"Byla jedním z nejodvážnějších lidí, jaké jsem potkala," prohlásila rabínka Stephanie Aaronová, která Giffordsovou oddávala.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist