Bití, elektrické šoky nebo dušení k vynucení doznání a sexuální ponižování. Tím vším prý procházejí vězni v uzbekistánských káznicích. A jejich následkem tento rok přišlo o život nejméně 39 lidí, což je téměř dvakrát více než v roce minulém, hlásí Nezávislá skupina na ochranu lidských práv.

V autoritářském Uzbekistánu, jehož vláda stále častěji zasahuje proti náboženským skupinám a je kritizována ve světě za nerespektování lidských práv, se o mučení zadržených veřejně ví.

Skupina, která na základě informací od rodin obětí a bývalých vězňů ve čtvrtek zveřejnila číslo umučených, ale zároveň upozorňuje, že to nemusí být číslo konečné. Rodiny se totiž bojí represí ze strany vlády, pokud by navazovaly kontakty se skupinami hájícími lidská práva nebo s novináři, a proto nepodávají žádné informace.

Těla přivážejí v noci v zapečetěných rakvích

Vězeňské úřady často vracejí těla příbuzným v zapečetěné rakvi, aby zatajily mučení, uvádí skupina ve zprávě. Policie nutí rodiny pohřbívat mrtvé v neotevřené rakvi, což je v rozporu s muslimskými pohřebními rituály.

"Přivážejí těla pozdě v noci, řeknou příbuzným, aby je pohřbily za úsvitu, a potom po pohřbu několik dní jejich domy hlídají," řekl předseda skupiny Surat Ikramov. Muslimská víra ukládá umýt tělo mrtvého a pohřbít ho v rubáši. Kvůli nařízení ale k ničemu takovému nedojde.

Mezinárodní organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) v roce 2007 uvedla, že uzbecké úřady pravidelně bijí vězně a používají k jejich mučení elektrické šoky, dušení a sexuální ponižování, aby z nich vynutily přiznání nebo nějaké informace.

Pronásledování mírumilovných muslimů

V minulých letech byly v Uzbekistánu uvězněny desítky opozičních aktivistů a obhájců lidských práv. Vláda Islama Karimova se obává oživení muslimských tradic a šíření radikálního islámu ze sousedního Afghánistánu, a proto už léta pronásleduje pokojné muslimy, kteří praktikují svoji víru mimo vládou schválené mešity.

Ikramov tvrdí, že počet mírumilovných muslimů, kteří sedí v uzbeckých věznicích, se blíží deseti tisícům. Toto číslo neustále roste, řekl a dodal, že jen letos bylo v Uzbekistánu vzneseno smyšlené obvinění za členství v radikálních islámských skupinách proti 370 Uzbekům. Jsou mezi nimi i desítky žen.

Neustálému tlaku vlády čelí i další náboženské skupiny, například protestanti. Několik pastorů bylo v minulých letech odsouzeno za to, že údajně hlásali nenávist vůči muslimům.

Karimov vládne v převážně muslimské zemi s 28 miliony obyvatel od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Pobouření a velkou kritiku ve světě vyvolalo potlačení povstání v Andižanu ve východní části země v květnu 2005. Podle skupin hájících lidská práva byly zabity stovky neozbrojených civilistů. Vláda přiznává 187 obětí a tvrdí, že to byli islámští bojovníci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist