Waterboarding, 11. září 2001 a následná invaze do Iráku či alkohol. To jsou "Rozhodující okamžiky" (v originále Decision Points) někdejšího amerického státníka George Bushe.

Není to ale tradiční kniha pamětí. Spíše se jedná o jakýsi rodinný zápisník a zároveň pokus o přetvoření obrazu, který si o něm za roky v prezidentském křesle veřejnost udělala, píše deník New York Times.

Ať tak či onak, na spis čekala celá Amerika. Což hojně podporovala i celostátní kampaň.

Ještě večer před samotným uvedením na trh byl Bush hostem hodinového speciálu televizní stanice NBC vysílaném v hlavním čase. Bylo to vůbec první interwiev od chvíle, co opustil Bílý dům, připomíná server BBC News. A ve své "tour" bude pokračovat celý týden - čeká ho slavná Oprah Winfreyová i show populárního Jay Lena.

George Bush se "vzpovídá" ze svých osobních pocitů i k důležitých rozhodnutí, jež učinil. A mezi ty nejdůležitější patří jednoznačně kauza Guantánamo.

Politik se vůbec poprvé přiznává k tomu, že to byl on, kdo waterboarding jako donucovací praktiku k výpovědím podezřelých z terorismu schválil.

Lití proudu vody do úst a nosu má simulovat topení se pod hladinou a bylo jednoznačně kvalifikováno jako mučení. Jak v této souvislosti připomínají američtí komentátoři, Bushovi by tak mohlo hrozit i trestné stíhání.

Mezi těmi, kteří při zadržování na vojenské základně waterboarding podstoupili, byl i Chálid Šajch Muhammad, jeden ze strůjců teroristických útoků 11. září. Bush ale tento krok hájí. Pomohlo to prý překazit plánované útoky ve Velké Británii, a zachránit tak mnoho lidských životů.

Kniha se nevyhýbá ani ze všech stran kritizovanému vojenskému konfliktu v Iráku. Bývalý prezident v ní připouští, že měl opravdu "mizerný pocit", když zjistil, že v Iráku nejsou žádné zbraně hromadného ničení. A své rozhodnutí z roku 2005, kdy souhlasil se snížením počtu jednotek v zemi, zpětně hodnotí jako to nejhorší, co mohl udělat.

Připomněl také, že si váží podpory britského expremiéra Tonyho Blaira, který při něm stál, i když většina Británie byl proti operacím v Iráku. Blaira dokonce označuje za svého "nejbližšího spojence". Dokonce ho přirovnal k Winstonu Churchillovi, který vedl svou zemi do druhé světové války.

Kromě tajné operace v Sýrii, uvažoval také o útoku na Írán. Ten dokonce naplánoval i s vědomím, že by poté zcela jistě na Blízkém východě propukly boje. Zapojily by se do nich pak iránské jednotky v Iráku, Afghánistánu i Libanonu.

Připouští také pomalou pomoc v oblastech postižených hurikánem Katrina. "Byl to nejhorší okamžik mého prezidentství," tvrdí.

Stejně jako před pěti lety, i dnes ale rozhodně trvá na tom, že pomalá reakce vládních úřadů v žádném případě nesouvisí s tím, že by mu nezáleželo na černošských obyvatelích. Právě to mu mnozí vyčítali a dávali do pléna otázky dotýkající se rasismu.

Samostatnou kapitolu v knize si vyžádala i jeho dlouholetá závislost na alkoholu. I když, jak sám říká, byl spíše "notorický piják" než alkoholik.

Bush vzpomíná také na jeden z klíčových okamžiků svého boje. Jedno dvě piva denně, martini před večeří a na závěr dne sklenka bourbonu. Jeho žena se ho jednou zeptala, zda si pamatuje na poslední den, kdy nepil. A jak připouští, v posledních několika měsících si žádný takový nepamatoval.

Bylo to po oslavě jeho čtyřicátých narozenin, kdy se "opil jako skunk". Své manželce Lauře poté řekl, že už s pitím nadobro skončí. Jak ale dodal v pondělním televizním rozhovoru, ta jen odvětila: To už jsem slyšela. On ale vydržel.

Jak připomíná list The Scotsman, dnes čtyřiašedesátiletý muž věří, že právě rozhodnutí skoncovat s pitím ho nasměrovalo do Bílého domu.

George Bush, USA, memoáry

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist