Obamův finiš 2010

 

Vítězství

Senát ratifikoval americko-ruskou smlouvu o jaderném odzbrojení START II. Jde o první konkrétní úspěch Obamovy zahraniční politiky.

Kongres po 17 letech zrušil politiku "Don´t ask don´t tell", v rámci které se gayové nesměli v armádě otevřeně hlásit ke své sexuální orientaci.

Prohry

Senát zastavil legislativu, která by přiznala americké občanství imigrantům (převážně Hispáncům), kteří do USA přišli v útlém věku s rodiči.

Kongres neschválil federální rozpočet na rok 2011, což může ohrozit implementaci Obamovy zdravotní reformy.

Kongres prezidentovi odepřel finance na přemístění vězňů z Guantánama do USA.

Remíza

Obama se s republikány dohodl na kompromisu, když Kongres plošně prodloužil Bushovy daňové škrty. Prezident tím sice porušil slib, že nejbohatším Američanům úlevy zruší, ale bez kompromisu by se daně od ledna zdvihly i střední třídě. A to by Obamu politicky stálo víc.

Obama vs. Bush - 46:61

Srovnání popularity prezidentů Obamy a Bushe v druhém roce jejich pobytu v Bílém Domě.

 

Prezident Barack Obama je na dovolené na Havaji, ale nezahálí. Do Washingtonu si chce z Honolulu přivézt návrh Zprávy o stavu Unie, kterou přednese po novém roce v Kongresu.

Zásadní projev, v kterém nastíní svoji agendu pro druhou polovinu svého funkčního období, Obama připravuje v situaci, kdy se už nemůže opřít o demokratickou většinu v Kongresu.

Obamova pozice je přesto silnější než těsně po listopadových kongresových volbách, kdy sám uvedl, že dostal výprask. A republikáni avizovali, že Obamovi už nedopřejí žádná legislativní vítězství.

Úspěchy pod stromeček

V posledních týdnech před Vánoci ovšem Obama protlačil dosluhujícím demokratickým Kongresem zákon, který zrovnoprávňuje službu qayů v armádě, a také ratifikaci americko-ruské odzbrojovací jaderné smlouvy START II.

Celý rok tím pro Obamu končí obdobně, jak začal: z jeho pohledu úspěšně. V březnu prezident prosadil zdravotnickou reformu, klíčový bod celé jeho vnitropolitické agendy. Čerstvá ratifikace smlouvy START II je zase prvním konkrétním ziskem jeho zahraniční politiky.

"Nejsme odsouzeni k nekonečnému patu. Toto bylo jedno z nejproduktivnějších povolebních období za poslední desítky let," komentoval prezident fakt, že v hektické legislativní agendě závěru roku se demokraté dokázali s republikány shodnout na několika důležitých zákonech. Obamův nadějný tón, že by mohlo jít o modelové příklady budoucí spolupráce Bílého domu s republikány v příštích dvou letech, ale už komentátoři hodnotí jako povinný, ale politicky spíše nereálný optimismus.

Prohry do nového roku

Vedle zmíněných úspěchů už totiž prezident Obama také tvrdě pocítil odpor od listopadu posílených republikánů. V Kongresu zastavili zákon, který by přiznal americké občanství imigrantům, kteří do země přišli v útlém věku s rodiči. Pro Obamu je to politicky nebezpečná prohra, která jej může stát podporu amerických Hispánců.

Další zásah mu republikáni uštědřili, když zablokovali schválení federálního rozpočtu na rok 2011. V novém Kongresu, kde budou mít většinu ve Sněmovně reprezentantů, se totiž republikáni pokusí vyškrtat z rozpočtu finance na implentaci Obamovy zdravotní reformy.

Republikáni - to společně s mnohými demokraty - navíc Obamovi odmítli peníze na možné přemístění vězňů z Guantánama do USA. Obama se tak musí definitivně vzdát slibu, že věznici zavře.

Ani úspěchem, ani prohrou, ale kompromisem, který obě strany prodávají jako vítězství, byla dohoda mezi Obamou a republikány o plošném prodloužení daňových škrtů, které zavedla předchozí Bushova administrativa.

Obama tím porušil slib, že nejbohatším Američanům daňové úlevy neprodlouží. Pokud by ale nepřistoupil na dohodu, vzrostly by daně všem Američanům, což by bylo politicky ještě riskantnější.

Podle některých názorů je daňový komromis důkazem, že Obama se politicky posune do středu. Podle jiných odhadů ale prezident a republikáni nepřekonají zásadní rozdíly například v pohledu na zdravotní reformu. A USA mají před sebou dva roky tvrdého, ale neefektivního politického zápasu.