Kdo během roku nejvíce ovlivnil svět? Žebříček výročních cen magazínu TIME letos ovládl zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg.

Jak vysvětluje novinář Lev Grossman, titul získal za "propojení více než půl miliardy lidí a mapování společenských vztahů mezi nimi, vytvoření nového systému výměny informací a za změnu způsobu, jakým žijeme své životy".

TIME ale ocenil také snahu šestadvacetiletého miliardáře věnovat se charitě. Zuckerberg totiž vyslyšel výzvu zakladatele Microsoftu Billa Gatese a rozhodl se věnovat polovinu svého majetku na dobročinné účely.

Mezi dalšími nominovanými, mezi kterými se novináři z amerického magazínu rozmýšleli, byl například afghánský prezident Hamíd Karzáí, osvobození chilští horníci nebo Julian Assange, zakladatel serveru WikiLeaks.

Uznání i pro WikiLeaks

Vedení časopisu dokonce nechalo jeho fotku otisknout na obálku jednoho čísla a poslalo ho Assangeovi do vězení v britském Wandsworthu. Vězeňská služba mu ale výtisk nepředala.

Rozdíl mezi těmito muži ale podle šéfredaktora týdeníku existuje. "Zatímco Assange útočí na velké instituce a vlády prostřednictvím nedobrovolné transparentnosti s cílem oslabit je, Zuckerberg pomáhá jednotlivcům dobrovolně sdílet informace s cílem posílit je," napsal Richard Stengel.

"Assange vidí svět plný skutečných a vymyšlených nepřátel. Zuckerberg vidí svět plný potenciálních přátel," vysvětluje šéfredaktor.

Zuckerberg oblíbenou sociální síť naprogramoval společně se dvěma kamarády v pokoji kolejí na Harvardu. Původně univerzitní síť se rychle rozšířila do celého kyberprostoru a ze svého zakladatele udělala v roce 2008 miliardáře.

"Facebook je pojivo pro téměř desetinu planety," komentuje rozmach sítě Stengel. "Facebook je nyní třetí největší stát světa a má o svých občanech určitě víc informací než jakákoli jiná země," dodal s tím, že denně se na Facebooku objeví asi miliarda nových příspěvků.

Fenoménem Facebooku se zabývat i letošní snímek The Social Network, který podle filmových kritiků patří mezi velké favority při udílení Zlatých glóbů a Oscarů.

Tradice každoročního jmenování nejvýznamnější osobnosti v magazínu Time se datuje od roku 1927. Loni se na titulní stránce časopisu objevil šéf americké centrální banky Ben Bernanke, rok před ním tehdy čerstvě zvolený prezident USA Barack Obama. V minulosti titul získali například současný ruský premiér Vladimir Putin, papež Jan Pavel II. nebo zpěvák U2 Bono Vox.

Ačkoliv být držitelem tohoto titulu bývá většinou považováno za čest, osobnostmi roku se stali i diktátoři Adolf Hitler a Josif Stalin.

Facebook, Mark Zuckenberg, Time