Server WikiLeaks slibuje, že během příštích dnů zveřejní na čtvrt milionu dokumentů z amerického ministerstva zahraničí USA. Mají se týkat například dění na Korejském poloostrově, íránského jaderného programu i vztahů s Čínou. Sledujeme pro vás na iHNed.cz.
Téměř týden server WikiLeaks zveřejňuje tajnou korespondenci diplomatů z celého světa. Původce myšlenky publikovat tajná data se ale mezitím skrývá.
Stejně jako Julian Assange sám, i jeho spolupracovníci jsou si ale prý moc dobře vědomi ohrožení, v němž se nacházejí.
Devětatřicetiletý Australan, který se před dvěma dny kvůli údajnému znásilnění zapsal do hledáčku Interpolu, v online rozhovoru se čtenáři listu The Guardian, připustil, že se obává o svůj život.
"Hrozby vůči našim životům jsou veřejně známé, ovšem my podnikáme příslušná preventivní opatření v rozsahu, jakého jsme schopni, jestliže máme co do činění se supervelmocí," uvedl dnes Assange.
Assange tvrdí, že veškerá obvinění, jež na něj uvalil švédský soud, jsou jen smyšlená akce amerických tajných služeb. Mstí se mu tak prý za zveřejnění tajných dokumentů, které odhalily například mučení vězňů na základně Guantanámo či civilní oběti v Iráku a Afghánistánu.
WikiLeaks byly offline. Opustil je provozovatel domény a musely přesídlit do Švýcarska - čtěte ZDE
Kdo je nejhledanějším člověkem na seznamu Interpolu? Zakladatel WikiLeaks - čtěte ZDE
Aféra WikiLeaks: Hlavním podezřelým zůstává frustrovaný vojín Manning - čtěte ZDE
Kde se v současnosti zakladatel WikiLeaks nachází, nikdo přesně neví. Zpravodajská stanice BBC ale tvrdí, že se skrývá v Británii. Konkrétně se mluví o farmě nedaleko Londýna, kterou vlastní jeho příznivci. Tamější policie již také oznámila, že ho zadrží někdy v nejbližších dnech. Poté ho čeká případné vydání do Švédska. Mluví se také o jeho pobytu ve Švýcarsku, konkrétní důkazy ale zatím nikdo neoznámil.
Čtenáři The Guardianu na výzvu jedinečné příležitosti s Assangem komunikovat reagovali s nadšením a zahrnuli ho otázkami. Kromě projektu WikiLeaks se ale ptali také na osobní otázky.
Vrátit se do Austrálie? Rád, ale nejde to
"Jste Australan, chtěl byste se ještě někdy vrátit domů?" zněla jedna z nich. Hledaný novinář nejdříve potvrdil, že mu jeho vlast opravdu chybí. Zároveň ale také dodal, že australská premiérka Julia Gillardová minulý týden dala jasně najevo, že stojí za Spojenými státy. Tudíž tam prý bohužel odjet nemůže.
Další ho požádal o komentář k výroku bývalého poradce kanadského premiéra Toma Flanagana, který prý prohlásil, že by "Assange měl být zavražděn". "Je správné, aby pan Flanagan a další, kteří vážně vydávají taková prohlášení, byli obviněni z nabádání k vraždě," odpověděl mu Assange.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist