Server WikiLeaks slibuje, že během příštích dnů zveřejní na čtvrt milionu dokumentů z amerického ministerstva zahraničí USA. Mají se týkat například dění na Korejském poloostrově, íránského jaderného programu i vztahů s Čínou. Sledujeme pro vás na iHNed.cz.
Za nešťastný považovali američtí diplomaté přístup bývalého slovenského premiéra při ruské invazi v Gruzii před dvěma lety. Slovensko jako člen Evropské unie a NATO totiž vůči Moskvě zaujalo nejednoznačný postoj.
Po čtyřech dnech od spuštění zveřejňování tajných diplomatických depeší se první zmínky dočkala také Bratislava. Nezveřejnil je ale ani přímo server WikiLeaks, ani některý z pěti deníků, které od něj mají exkluzivní práva.
Tři z uniklých dokumentů týkající se válečného konfliktu v Gruzii publikoval moskevský časopis Ruský reportér.
Korespondence navíc odkrývá nejednoznačný postoj Roberta Fica a slovenské diplomacie.
Fico na sebe upozornil už krátce po začátku konfliktu. Jako vůbec první evropský lídr se vyjádřil proti Gruzii a ne proti Rusku, jehož armáda překročila gruzínské hranice. Situace podle něj nebyla tak "černobílá".
WikiLeaks byly offline. Opustil je provozovatel domény a musely přesídlit do Švýcarska - čtěte ZDE
Kdo je nejhledanějším člověkem na seznamu Interpolu? Zakladatel WikiLeaks - čtěte ZDE
Ukrajina? Jen slepenec z polského, českého a ruského území, prohlásil Putin - čtěte ZDE
"Někdo provokovala a my víme kdo provokoval. Potom přišla nějaká reakce, ta reakce byla velmi silová, proto je nutné zastavit palbu. Odmítám ale černobílé vidění, že jeden je hodný a druzí jsou zlí," prohlásil tehdy Fico. A média ho okamžitě označila za nejvíce proruského státníka unie.
Sám Fico na publikované depeše reagoval hned v pátek. Na svém postoji ale prý nehodlá měnit "ani jediné slovo". "Já na tom jednoduše trvám, Gruzie provokovala," prohlásil před novináři s tím, že nevidí jediný důvod, proč by své tehdejší tvrzení korigoval. Pokud to americký velvyslanec vnímal jako postoj, který se mu nelíbil, to už je jeho věc, poznamenal expremiér.
Podle depeší slovenští diplomaté museli potom vše "žehlit", informuje server sme.sk. Americký velvyslanec Vincent Obsitnik se tehdy ministra zahraničí na "nešťastné vyjádření premiéra Fica pro tisk" ptal, píše jedna z depeší.
Tehdejší ministr Ján Kubiš prý odpověděl, že žádné další takové vyjádření již neočekává. Státní tajemnice poté ještě doplnila, že Fico, stejně jako prezident Gašparovič, souhlasí s body hodnocení vzniklé situace amerického velvyslance. Prý ho tisk jen špatně intepretoval.
O Slovensku se hovoří ještě ve dvou dalších dokumentech. Američtí diplomaté je do Washingtonu poslali ze Stockholmu a Bruselu, ze sídla NATO. Dopis z ústředí je označený jako "tajný" a podotýká, že Slovensko není mezi krajinami, které proti Rusku požadovaly tvrdší postup. Naopak Česká republika, Polsko či Velká Británie naopak na seznamu byly. Vedle Slovenska pro mírnější postoj bylo ještě Německo, Francie, Španělsko nebo Itálie.
Spojené státy oznámily, že nejde o oficiální hlášení či postoj USA, ale jen o soukromé pozorování jednotlivých subjektů, které prováděli "na vlastní pěst", aby měli co nejpřesnější přehled o situaci v zemi.
Slovenské ministerstvo zveřejněné depeše komentovat nikterak nechce. Domnívá se ale, že "neautorizovaná manipulace s utajovanými skutečnostmi diplomatické práci, která vyžaduje důvěrua diskrétnost, neprospívá".
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist