Nenávidění shodně spisovateli i nakladateli, jsou placeni za to, aby každý rok přečetli tisíce knih a rozhodli, zda jsou v souladu s hodnotami náboženství a islámské revoluce.
Íránští cenzoři musí oficiálně schválit a "proškrtat" veškeré umělecké, a část společenskovědních titulů, které v zemi vycházejí.
Problém ale je, že zatímco knih stále přibývá, cenzorů je nedostatek.
"Jejich činnost je zahalena tajemstvím, ale lidé z oboru uvádějí, že jich není ani dvacet," napsal o cenzorech íránský novinář Omíd Nikfardžam na serveru Middle East Online.
Po nástupu Mahmúda Ahmadínežáda se podle něj situace ještě zhoršila – část už schválených knih se musí číst znovu.
Širín Ebadíová: Hrozbám z Íránu už raději nevěnuji pozornost - čtěte ZDE
Učitelé hudby nepatří do Íránu, oznámil duchovní vůdce - čtěte ZDE
Domů se už nevrátíme. Íránští diplomaté žádají Evropu o azyl - čtěte ZDE
V zemi je však už kolem sedmi tisíc nakladatelství a knihy, které vycházejí, tak běžně čekají na schválení rok, dva nebo i tři. Nakladatelé uvádějí, že každý okamžik roku mají u cenzorů padesát až sedmdesát titulů, které čekají na schválení.
"Knihy, které musí cenzoři přečíst, už se vyvalily ven z jejich kanceláří na chodby ministerstva kultury," uvádí Nikfardžam.
Když totiž nastoupil do funkce Ahmadínežád v roce 2005, nařídil jeho ministr kultury Muhammad Harandí, že novou licenci musí dostat veškeré knihy, které byly schváleny k vytištění za vlády liberálnějšího předchozího prezidenta Muhammada Chátamího.
Cenzurovaný Kundera je povolený
Cenzoři tak museli knihy probírat znovu a následky trpí knižní průmysl dodnes. Zatímco Chátamího cenzoři například povolili část díla ruského autora Vladimira Nabokova, za Ahmadínežáda byl znovu zakázán. Z moderních českých autorů je v Íránu dodnes populární a povolený (v cenzurované verzi) například Milan Kundera.
Stovky dalších knih, ať už zahraničních překladů či íránské beletrie, potkal stejný osud. Podle drakonických zákonů musí dostat schvalovací licenci každý titul, který v zemi vychází, s výjimkou náboženských textů a náboženských učebnic, vydávaných přímo šíitskými autoritami v posvátném městě Kóm.
Někteří opoziční aktivisté tvrdí, že vláda udržuje nedostatek cenzorů schválně, aby nakladatele odradila od vydávání knih. Íránská ústava sice o cenzuře nemluví, ale zákon, který kontrolu obsahu publikací vyžaduje, poprvé vstoupil v platnost několik let po islámské revoluci, a od té doby ho režimy s různou mírou zápalu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist