Dva němečtí novináři do Íránu přijeli kvůli rozhovoru se synem Sakíneh Mohammedí Aštianíová odsouzené k ukamenování. A tento rozhovor se jim stal osudným. Írán je obvinil ze špionáže a drží je ve vězení.
Pouhý den předtím společně vystoupili v íránské státní televizi, kde si stěžovali na to, že byli "podvedeni". Aktivisté v Německu jim prý slíbili kontakt s rodinou Aštianíové. To, že budou poté zadrženi policií, nečekali.
První z nich prohlásil, že jakmile se do Německa vrátí, podá stížnost na Minu Ahadíovou. Druhého prý Ahadíová oklamala také.
Podvedla nás!
"O tom případu jsem nic nevěděl. Paní Ahadíová ale ano a vyslala mne do Íránu. Získala tím publicitu, protože se díky mému zatčení bude teď mluvit i o ní," uvedl jeden z Němců. "Uznávám, že jsem udělal chybu, protože jsem o té věci nebyl informován a nechal jsem se zneužít," sdělil tlumočník druhého.
Oba muži, identifikováni pouze jako reportér a fotograf, jsou od října drženi V Tabrízu, kde čekají na na soud. Německá vláda k celé kauze prohlásila, že dělá, co může, aby se pokusila zajistit jejich propuštění.
"Obvinění ze špionáže dvou německých občanů, kteří přišli do Íránu, aby zde rozšiřovali propagandu a špehovali, bylo potvrzeno," oznámil stroze agentuře Reuters Malekajdar Sharífí, šéf justice provincie Východní Ázerbájdžán.
Přitom minulý měsíc, když íránské úřady německé novináře zadržely, jako důvod uvedly nedostatečná víza pro reportérskou práci v zemi.
Íránku odsouzenou k ukamenování údajně zbičovali. Kvůli fotce v časopise - čtěte ZDE
Íránka odsouzená k ukamenování se ke všemu přiznala. "Mučili ji", tvrdí její právník - čtěte ZDE
"Přestaňte se vměšovat do našich věcí, tu ženu vám nedáme," vzkazuje Írán Západu - čtěte ZDE
Třiačtyřicetiletá Sakíneh Mohammedí Aštianíová je obviněna z nevěry a podílu na vraždě svého manžela. Její případ ale již rok sleduje celý svět a jak mezinárodní organizace v čele OSN, tak i hlavní představitelé světových velmocí v čele se Spojenými státy, se snaží domoci se zrušení trestu.
Její právníci trvají na tom, že je nevinná. A to i přesto, že se přiznala přímo před televizními kamerami. V této souvislosti poukazují na fakt, že žena na obrazovce měla zahalený obličej a před vysíláním byla několik dní krutě mučena.
Írán taková nařčení odmítá a trvá na trestu smrti. Připustil ovšem, že se možná nebude jednat o ukamenování, ale o smrt oběšením. Její termín se ale stále odkládá.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist