"Tohle je útok proti nám!" reagovali američtí diplomaté na ohlášení serveru WikiLeaks, že zveřejňování tajných dokumentů ještě neskončilo. Tajná pošta, která probíhala mezi Spojenými státy a šesti dalšími zeměmi, by už v nejbližších dnech měla být dostupná na internetovém postálu.

Spojené státy tuto možnost již oznámily také Británii, Austrálii, Kanadě, Dánsku, Norsku a Izraeli. Jak píše agentura Reuters s odvoláním na osoby obeznámené s obsahem tajných amerických dokumentů, diplomatické depeše se týkají mimo jiné údajných korupčních afér ruských, afghánských nebo středoasijských politiků.

A jejich obsah je prý natolik výbušný, že mohou cizím státům způsobit nemalé potíže.

Americký velvyslanec v Iráku James Jeffrey dnes označil chystaný únik informací za "absolutně hrozivou" překážku pro plnění své mise v oblasti. Velvyslanec si podle agentury AFP pozval do své rezidence zahraniční novináře, jimž se svěřil se svými obavami.

"Jsme z toho skutečně nesví. WikiLeaks je absolutně hrozivá překážka v mé práci, chci-li do ní řadit rozhovory s důvěryhodnými lidmi," řekl velvyslanec. "Nerozumím důvodům, proč má být korespondence zveřejněna. Bude to útok proti plnění naší mise v tomto regionu," dodal ambasador.

Také irácké vedení je podle Jeffreyho z chystané akce serveru WikiLeaks nepříjemně zaskočené. "Každý, kdo se může najít v důvěrných textech, je z jejich zveřejnění znechucený a naštvaný," prohlásil americký diplomat.

Panarabský list Al-Haját vycházející v Londýně píše, že dokumenty například ukazují na tureckou pomoc síti Al-Káida v Iráku. Podle listu The Washington Post rovněž obsahují tvrzení, že Spojené státy podporovaly Stranu kurdských pracujících (PKK) operující v Turecku. PKK považují za teroristickou organizaci kromě Ankary i mnohé západní země.

Izraelský list Haarec napsal, že americké velvyslanectví v Tel Avivu varovalo izraelské ministerstvo zahraničí, že některé kabelogramy mohou zkomplikovat izraelsko-americké vztahy.

Po zveřejnění hrozí konflikt mezi USA a půlkou světa

Portál WikiLeaks nedávno oznámil, že množství dokumentů připravených ke zveřejnění je mnohokrát větší než při říjnovém skandálu se zveřejněním tajných dokumentů o irácké válce. Podle WikiLeaks má jít bezmála o tři miliony dokumentů. AFP z Washingtonu oznámila, že americká ministerstva zahraničí a obrany sestavují zvláštní skupiny, které budou společně obsah uveřejněných dokumentů analyzovat.

Ruský list Kommersant dnes napsal, že obsah diplomatické korespondence připravené ke zveřejnění může vyvolat roztržku ve vztazích mezi USA a Ruskem "a rovněž ve vztazích mezi USA a polovinou všech států planety".

Dokumenty prý obsahují nelichotivá hodnocení ruské politiky a jejích vůdčích osobností. Jsou mezi nimi analýzy ruského vnitropolitického vývoje, záznamy besed amerických diplomatů s ruskými politiky nebo zprávy o významných událostech v Rusku. Dokumenty podle Kommersantu pocházejí z období let 2000 až 2010.

Související