Těžko soudit, koho tentokrát Juliane Assange, zakladatel proklínaného serveru WikiLeaks, rozčilil víc – zda politiky ve Washingtonu, nebo ty v Bagdádu.
Speciální tým desítek odborníků, vytvořený v Pentagonu výhradně kvůli tomu, aby dopad nové „várky“ WikiLeaks utlumil, by se teď každopádně hodil také Iráčanům. Na 400 tisíc utajovaných dokumentů americké armády, které byly zveřejněny v sobotu, totiž vrhá překvapivě negativní světlo rovněž na iráckou policii a armádu.
Že Američané „potají“ počítali zabité civilisty, ale veřejně to nepřiznali, mohl leckdo tušit. Větší pozornost ovšem vyvolalo další odhalení WikiLeaks, že mrtvých Iráčanů může být až o 15 tisíc více, než dokázali spočítat aktivisté.
Co však způsobilo největší pobouření a může mít potenciální následky, jsou popisy brutality iráckých policistů a vojáků – Američany vesměs tolerované, to v rámci politiky „předávání moci“.
„Vyšetřování není třeba“
Jeden příklad z WikiLeaks: Iráčan je už za demokratické vlády zatčen na ulici policií, což se projeví tím, že mu prostřelí nohu. „Trpěl špatným zacházením, je to patrné ze zlomených žeber, mnoha tržných ran a podlitin po bití silnou tyčí a hadicí přes záda,“ popisuje osudy zatčeného ve zprávě pro nadřízené americký voják. A jeho závěr? „Vyšetřování není třeba.“
Zakladatel WikiLeaks Julian Assange znovu dokázal zacílit na citlivá místa. Ukázal nelichotivý obrázek Iráku, který je, byť třeba v omezené míře, nejspíše platný i nyní, za „papírově“ demokratické vlády a za přihlížení Spojených států.
Assangův cíl je však ambicióznější. Po předchozím úniku informací o Afghánistánu byl zklamán, že materiály sice způsobily rozruch, ale dál už nevyústily v potrestání původců přehmatů. V iráckém případě má alespoň teoretickou naději na větší úspěch.
„Je to nezodpovědnost,“ odsoudili únik informací Američané. Britský vicepremiér Nick Clegg však označil podezření za „velmi vážná“ a žádá vyšetření. Stejná výzva zaznívá i ze Spojených národů.
Marné soudy
Jak ale ukazují desítky marných a vlekoucích se soudních sporů Iráčanů, například s americkou žoldnéřskou firmou BlackWater, je pohnání konkrétních lidí k zodpovědnosti velmi složité.
„Na zprávy z WikiLeaks by měla vláda nějak odpovědět,“ uvedla v listu Telegraph právnička Sapna Maliková, jejíž kancelář zastupuje na dvě stovky iráckých civilistů.
Nejisté je ale i to, zda se bude něco vyšetřovat v samotném Iráku. „Jsou to mediální hry a bubliny,“ prohlásil irácký premiér Núrí Málikí a materiály z WikiLeaks odsoudil coby politický útok.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist