Lisabonská smlouva reformující fungování Evropské unie je v souladu s ústavou Polska. Při úterním jednání o tom rozhodl ústavní soud, který zamítl žalobu senátorů z euroskeptické strany Právo a spravedlnost (PiS).

Senátoři, kteří se na ústavní soud obrátili, se obávají, že kvůli lisabonské smlouvě budou Poláci muset přijímat rozhodnutí evropských orgánů, i když s nimi nebudou souhlasit.

Piotr Andrzejewski z PiS, jež je největší polskou opoziční stranou, nicméně už dříve řekl, že bez ohledu na rozhodnutí ústavního soudu jde hlavně o to, aby soudci vypracovali výklad lisabonské smlouvy. Andrzejewski tvrdí, že v Polsku je minimální povědomí o tomto dokumentu a důsledcích, jež něho vyplývají.

"Hanba! Zpečetíte dělení Polska," křičel v soudní síni jistý člověk, kterého vzápětí vyvedla ochranka.

Lisabonská smlouva reformující fungování Evropské unie začala platit loni začátkem prosince. Jako poslední ze zemí sedmadvacítky ji ratifikovala Česká republika, předposlední zemí bylo Polsko. Kritický postoj k tomuto dokumentu spojoval českého prezidenta Václava Klause a jeho dnes už nežijícího polského kolegu Lecha Kaczyńského.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist