Nevýslovné utrpení, na které se nesmí nikdy zapomenout. Tak hodnotí zločiny páchané Němci v bývalém Československu německý prezident Christian Wulff.

Naposledy se do diskuze o poválečných zločinech a odsunu Němců zapojil Václav Klaus. Český prezident při pietním aktu před pražskou Hlávkovou kolejí k výročí 17. listopadu 1939, kdy se studenti vysokých škol postavili nacistům, zdůraznil, že násilí páchané na Němcích se nedá v žádném případě srovnávat se zločiny nacistů na okupovaných územích.

Před plánovanou pondělní návštěvou se přidal také Christian Wulff.

"My Němci jsme Čechům v době okupace způsobili nevýslovné utrpení. Když myslím na vyhlazení Lidic a Ležáků a zločiny Terezína, tak jsou to nepochopitelné hrůzné činy," nezastírá německý prezident.

"O to větší je dar, že v době usmíření a porozumění vycházíme spolu tak dobře a s takovým respektem," ocenil jednapadesátiletý představitel Německa současné vztahy mezi oběma zeměmi opakovaně označované za nejlepší v dějinách vůbec.

Wulff prý také pozorně sleduje iniciativy, které mají v Česku připomínat bezpráví spáchané po skončení války na československém území na německém obyvatelstvu, k jakému došlo například při masakru v Postoloprtech nebo při takzvaném brněnském pochodu smrti. Vyzdvihl přitom zejména úsilí chebského starosty Jana Svobody, který se ve městě zasadil o vybudování hřbitova pro padlé německé vojáky. Prý tím udělal hodně pro smír mezi Čechy a Němci a patří mu za to velká úcta.

Nedávno se vyjádřil také premiér spolkové země Dolní Sasko, který byl hlavou státu zvolen na konci června po nečekaném odstoupení svého předchůdce Horsta Köhlera. "My Němci nesmíme nikdy zapomenout, k jakým krutostem docházelo a že i německý prezident narozený po druhé světové válce má odpovědnost k této historii, aby ji předal dalším generacím," prohlásil.

Christian Wulff do české metropole přijede již v pondělí. Na programu má setkání s prezidentem Václavem Klausem a premiérem Petrem Nečasem, s nimiž bude jednat o sousedských vztazích a partnerství v NATO a Evropské unii.

Související