Takové malé déjà vu znovu zažívá povolební Amerika. Volební lístky se studují, co ten který volič skutečně zamýšlel a zda je příslušný hlas vůbec platný. Akorát se tak neděje v příjemném klimatu podzimní Floridy, ale o několik tisíc mil severněji, na studené Aljašce. A ve hře není jako před deseti lety úřad prezidenta, ale "jen" křeslo senátora v tomto státě.
Murkowsky, Morkowski, Mirkowsky, Murkrowsky, nebo také Marcouski či Murckoski - to jsou různé podoby jména, které správně zní Lisa Murkowski.
Dosavadní republikánská senátorka z Aljašky minulý týden ve volbách do Kongresu obhajovala křeslo. Ovšem jako nezávislá kandidátka - v předchozím vnitrostranickém souboji ji z pozice republikánského zástupce vyřadil Joe Miller, kandidát Tea Party.
Povedl se jí ale comeback a podle prvního sčítání porazila jak Millera, tak demokrata Scotta Adamse.
Tedy až na jednu maličkost. Její jméno nebylo, na rozdíl od obou jejích oponentů, na volebním lístku předtištěné a voliči ho tam museli sami dopisovat. "Spelling", tedy správné hláskování, je pro mnoho Američanů úkol dost obtížný, natož v takovém podivném jméně.
ANIMACE Sen o nové Americe: Voliči dali šanci republikánům. - čtěte ZDE
Budu muset začít lépe pracovat, řekl ustaraný Obama po volbách - čtěte ZDE
On-line přímo z USA: Potkali jsme dost demokratů, kteří si přáli svou prohru - čtěte ZDE
Ukázalo se, že tweet zpráva, kterou senátorka po prvním oznámení výsledků rozeslala vítězně do světa, "a to lidé pochybovali, zda aljašští dokážou vyhláskovat mé jméno," byla trochu předčasná. Na řadě hlasovacích lístků je jméno vypsáno s chybami, čehož využil Joe Miller a požaduje přezkoumání výsledků.
Jeho právníci tvrdí, že jméno musí být vypsáno přesně. Proti tomu stojí názor volebních úředníků Aljašky, podle nichž stačí, když je z podoby jména patrný "záměr voliče". Například "Murkoski" je prý v pořádku, zatímco o "Nurkovski" lze už pochybovat.
Přepočítávání ve svetrech a dekách
A zatímco právníci licitují, v chladném prázdném skladě v městě Juneau skupinka lidí ve svetrech a v dekách už od středy ručně prověřuje každý z asi 92 tisíc hlasů, které měla podle původních výsledků získat kandidátka Murkowski.
Její náskok před Millerem je výrazný, vyřazeno by muselo být okolo 11 300 hlasů. Millerovi lidé se ovšem také snaží, jak mohou, zatím odmítli právě okolo devíti až deseti procent lístků.
Pro demokraty by bylo určitě výhodnější, kdyby zvítězila Murkowski. Lze totiž předpokládat, že po roztržce se svou mateřskou stranou by byla vstřícnější ke kompromisům.
Zatímco Joe Miller, který v kampani kromě jiného vážně tvrdil, že při ochraně své jižní hranice s Mexikem by si USA měly vzít příklad z bývalého východního Německa, by v Senátu posílil neústupné "antiobamovce".
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist