Úterní volby do amerického Kongresu znamenaly konečnou pro dva kandidáty, jejichž nezvyklé počiny vyvolaly značnou pozornost i v zahraničí. Jde o republikánské kandidáty Christine O'Donnelovou a Riche Iotta.
Hnutím Tea Party podporovaná O'Donnelová kandidovala ve státě Delaware do Senátu a své voliče mimo jiné přesvědčovala o tom, že není čarodějnice. Její kolega Iott se ucházel o křeslo ve Sněmovně reprezentantů za jeden z okrsků Ohio a kritiku sklidil za své sympatie k jednotkám SS.
Volby v USA v číslech: Aktuální výsledky - čtěte ZDE
Jak výsledky voleb ovlivní další směřování Spojených států? Na dotazy čtenářů odpovídal Daniel Anýž, zpravodaj HN ve Washingtonu. Odpovědi na otázky čtenářů si můžete přečíst ZDE.
"Nejsem čarodějnice. Nejsem nic z toho, co jste slyšeli. Jsem jako vy," vysvětlovala O'Donnellová voličům. Reagovala tak na své výroky z minulosti o tom, že se dříve zapletla s čarodějnictvím. Pokud chtěla aféru, která mohla být pro nábožensky citlivé voliče nepříjemná, utlumit, šlápla vedle. Její klip z několik let staré televizní talk-show, kde vysvětluje, že se k čarodějnictví dostala přes své první rande a že viděla satanistický oltář, kde "byl trocha krve" se stal hitem na YouTube a předmětem mnoha parodií.
Houževnatá, ale nezkušená
Zápas političky s jejím demokratickým soupeřem Chrisem Coonsem zároveň začal poutat značnou pozornost amerických i zahraničních médií, byť v něm O'Donnelová od začátku značně ztrácela. Předvolební debaty a setkání s voliči ale představovaly naději, že pronese další kontroverzní výroky
A O'Donnelová, která v mládí natočila také video odsuzující masturbaci a která vystupuje i proti homosexualitě, skutečně nezklamala: zamotala se například do debaty o tom, zda v Ústavě je či není zakotvena odluka církve u státu a při té příležitosti prokázala i výraznou neznalost některých z dodatků Ústavy, což je v USA u politiků považováno za projev nezkušenosti.
Její současná prohra ve volbách přesto zřejmě neznamená její konec v politice. Pro houževnatou O'Donnelovou hlasovalo čtyřicet procent voličů. Navíc se již o nějaký úřad ucházela poněkolikáté, a zřejmě si tak politička vystupující proti homosexualitě či masturbaci v budoucnu kandidaturu někdy zopakuje.
Hra na esesáky
U Iotta něco takového pravděpodobně očekávat nelze. Ve volbách do Sněmovny reprezentantů sice získal 41 procent, ale jeho pozice je mnohem slabší a v politice je úplným nováčkem. Navíc si ještě uřízl kus ostudy, když se ukázalo, že se ještě nedávno spolu s dalšími nadšenci vojenské historie převlékal do uniforem SS.
Nečinil tak ale prý z lásky k nacismu, jen z obdivu k "vojenskému umění zbraní SS". Do kroužku vojenských nadšenců, jimž učarovala divize SS Wiking, Iotta přivedl zájem jeho syna o tuto tematiku. Když syna hra na esesáky omrzela, přestali do kroužku oba chodit, vysvětloval Iott.
Webová stránka těchto nadšenců vojenské historie nicméně postrádá jasné odsouzení zvěrstev, kterých se jednotky SS, včetně divize Wiking, dopouštěly na ruské frontě. A Iottovi příliš nepomohlo ani jeho vyjádření k jeho bývalé zálibě. "Vždy mne fascinovala skutečnost, že tak malá země z přísně vojenského hlediska dosáhla tak neuvěřitelné věci. Mám tím na mysli, že ovládli většinu Evropy a Ruska a že se k jejich porážce musel spojit celý svobodný svět," uvedl politik.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist