Zajistit spravedlnost obětem útoků, to by měl být podle Mezinárodní organizace na podporu lidských práv Amnesty International hlavní cíl maďarské vlády.

Jak organizace připomíná v nově vydané zprávě, rasově motivované útoky proti Romům mají nesmírný dopad jak na jednotlivé oběti a komunity, tak i na a celou společnost.

Poukazuje také, že nedostatky v maďarském právním systému brání tomu, aby se útokům dalo předcházet nebo na ně odpovídajícím způsobem reagovat.

"Maďarské úřady jsou povinny zabránit diskriminaci a zajistit spravedlnost pro oběti zločinů páchaných z nenávisti. Musejí vyšetřit, zda při těchto útocích hrála roli rasová či etnická nenávist nebo předsudky," uvedl ředitel Amnesty International pro Evropu a Střední Asii Nicola Duckworth. Zdůraznil, že úřady musejí dát jasně najevo, že rasismus se nebude tolerovat.

Od ledna 2008 do srpna 2009 se Romové v Maďarsku stali terčem série útoků, při nichž jich šest zemřelo a dalších pět, včetně dítěte, jich bylo vážně zraněno. Ohroženo bylo celkem 55 lidí. Útočníci při nich použili zápalné láhve a střelné zbraně.

Maďarské zákony podněcování k rasové nenávisti trestají. Počet obvinění a rozsudků v případě rasově motivovaných útoků je ale nižší než počet hlášení, která o takových útocích dostávají nevládní organizace.

Maďarská policie uvádí, že v roce 2008 bylo v zemi 12 rasově motivovaných útoků na romské komunity a v roce 2009 jich bylo šest. Nevládní organizace ale zaznamenaly loni 25 rasově motivovaných útoků a 17 v roce 2008. Tento rozpor se přičítá tomu, že oběti o zločinech z nenávisti vždy neinformují, protože se bojí. Stává se také, že policie a prokurátoři nevyhodnotí zločin jako rasově motivovaný.

Mnoho obětí, s nimiž hovořili zástupci lidskoprávní organizace, bylo traumatizováno a nevěděli o tom, kde hledat podporu.

Amnesty International vyzvala maďarské úřady, aby zajistily členům romské komunity i dalších zranitelných skupin, že budou chráněni před násilím. Navrhuje také, aby policisté a prokurátoři absolvovali školení o povaze zločinů z nenávisti a o roli policie v boji proti nim.

Maďarské úřady by měly podle AI spolupracovat s romskými představiteli, s nevládními a lidskoprávními organizacemi a povzbuzovat Romy, aby hlásili zločiny. Zároveň musejí obětem zajistit přístup ke spravedlnosti a odškodnění.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist