Zajistit spravedlnost obětem útoků, to by měl být podle Mezinárodní organizace na podporu lidských práv Amnesty International hlavní cíl maďarské vlády.
Jak organizace připomíná v nově vydané zprávě, rasově motivované útoky proti Romům mají nesmírný dopad jak na jednotlivé oběti a komunity, tak i na a celou společnost.
Poukazuje také, že nedostatky v maďarském právním systému brání tomu, aby se útokům dalo předcházet nebo na ně odpovídajícím způsobem reagovat.
"Maďarské úřady jsou povinny zabránit diskriminaci a zajistit spravedlnost pro oběti zločinů páchaných z nenávisti. Musejí vyšetřit, zda při těchto útocích hrála roli rasová či etnická nenávist nebo předsudky," uvedl ředitel Amnesty International pro Evropu a Střední Asii Nicola Duckworth. Zdůraznil, že úřady musejí dát jasně najevo, že rasismus se nebude tolerovat.
Od ledna 2008 do srpna 2009 se Romové v Maďarsku stali terčem série útoků, při nichž jich šest zemřelo a dalších pět, včetně dítěte, jich bylo vážně zraněno. Ohroženo bylo celkem 55 lidí. Útočníci při nich použili zápalné láhve a střelné zbraně.
Maďarské zákony podněcování k rasové nenávisti trestají. Počet obvinění a rozsudků v případě rasově motivovaných útoků je ale nižší než počet hlášení, která o takových útocích dostávají nevládní organizace.
Průzkum: Třem čtvrtinám Čechů jsou Romové nesympatičtí - čtěte ZDE
Má Španělsko recept na romský problém? Milionová menšina se sousedy vychází - čtěte ZDE
Maďarská policie uvádí, že v roce 2008 bylo v zemi 12 rasově motivovaných útoků na romské komunity a v roce 2009 jich bylo šest. Nevládní organizace ale zaznamenaly loni 25 rasově motivovaných útoků a 17 v roce 2008. Tento rozpor se přičítá tomu, že oběti o zločinech z nenávisti vždy neinformují, protože se bojí. Stává se také, že policie a prokurátoři nevyhodnotí zločin jako rasově motivovaný.
Mnoho obětí, s nimiž hovořili zástupci lidskoprávní organizace, bylo traumatizováno a nevěděli o tom, kde hledat podporu.
Amnesty International vyzvala maďarské úřady, aby zajistily členům romské komunity i dalších zranitelných skupin, že budou chráněni před násilím. Navrhuje také, aby policisté a prokurátoři absolvovali školení o povaze zločinů z nenávisti a o roli policie v boji proti nim.
Maďarské úřady by měly podle AI spolupracovat s romskými představiteli, s nevládními a lidskoprávními organizacemi a povzbuzovat Romy, aby hlásili zločiny. Zároveň musejí obětem zajistit přístup ke spravedlnosti a odškodnění.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist