Únavná válka
Válka v Iráku trvá déle než občanská válka ve Spojených státech, než zapojení USA do první světové války
a je delší i než druhá světová válka. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že Američané jsou válkou v Afghánistánu a v Iráku, které trvají už téměř deset let, unaveni.
Tajný přesun
Polovina ze zhruba čtyř tisíc příslušníků brigády Stryker nyní opustila Irák vzdušnou cestou, zbývající se přemístili po zemi. Podle listu The Washington Post se na cestu dlouhou bezmála 600 kilometrů vydali už v sobotu. Reportéři, jimž armáda vydala povolení vojáky při odchodu doprovázet, ale museli zachovat stažení brigády v tajnosti, aby vojáky nevystavili nebezpečí.
Tisíce obětí, miliardy dolarů
Americká vojenská mise v Iráku stála život 4400 amerických vojáků a USA na ni vynaložily tisíce miliard dolarů.
Irák dnes opustila poslední bojová brigáda americké armády. Stalo se tak téměř sedm a půl roku po zahájení
invaze koaličních vojsk v čele s USA do Iráku, jejímž cílem bylo svrhnout režim Saddáma Husajna.
Jak ve středu večer oznámila americká média, po stažení této brigády bude v Iráku ještě 56 tisíc amerických vojáků. Předpokládá se, že po 31.srpnu, což je datum, které USA stanovily jako konec bojové mise v Iráku, zůstane v zemi jen 50 tisíc mužů k zabezpečení týlu a výcviku iráckých bezpečnostních sil v rámci operace "Nový začátek".
I ti zemi ale opustí do konce příštího roku. Do té doby budou nosit zbraně k sebeobraně a doprovázet irácké jednotky při akcích. Tedy pokud o to budou požádáni. Speciální jednotky budou i nadále pomáhat při pronásledování teroristů.
Plánovaný odchod amerických bojových sil vzbuzuje další obavy o bezpečnost v zemi. Míra násilí v Iráku od roku 2008 sice poklesla, ale v poslední době se počet útoků opět začíná množit. Soudí se, že je to zčásti důsledek politického vakua po březnových volbách, které skončily patem.
Náčelník generálního štábu irácké armády generál Babakir Zibarí v této souvislosti ale před týdnem označil plánované stažení všech amerických vojáků z Iráku do konce příštího roku za předčasné.
Obama: Slib neporuším. Bojovou misi v Iráku ukončíme tento měsíc - čtěte ZDE
Je konec. Za měsíc by měli Američané v Iráku především vyučovat a chránit - čtěte ZDE
"Plníme daný slib. Naše bojová mise v Iráku bude skončena," řekl ve středu večer Obama. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley označil v televizi MSNBC ukončení operace "Irácká svoboda" za historický okamžik.
Agentury k této příležitosti připomněly, že při nástupu Baracka Obamy do úřadu v lednu 2009 měly USA v Iráku 140 tisíc vojáků.
Jako poslední odešla z Iráku 4.brigáda Stryker z druhé pěší divize, která byla rozmístěna na základě v Abú Ghrajbu, jednom z nejnebezpečnějších míst v Iráku ležícím 25 kilometrů západně od Bagdádu. Zůstala jen skupina mužů, kteří podle mluvčího americké armády podplukovníka Erica Blooma mají v příštích dnech připravit k převozu zbytek vybavení.
"Poslední vojáci z brigády překročili (kuvajtskou) hranici v 06:00 místního času. Byla to poslední bojová brigáda, to ale neznamená, že v Iráku už nejsou bojové jednotky," citovala Blooma agentura AFP.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist