Na dlouhou cestu ze Singapuru do Sydney bylo připraveno všech 431 lidí na palubě Boeingu 747. Pouhých pár minut po startu ale byli zpátky na letišti Changi.

"Krátce po vzlétnutí kapitán zpozoroval problém s jedním z motorů stroje," potvrdil krátce na to mluvčí aerolinky. Žádné další detaily ale k případu zatím neoznámil.

Porucha už u druhého letadla společnosti Qantas přišla pouhý den poté, co na cestě do Austrálie musel nouzově přistát právě na singapurském letišti také obří letoun Airbus A380.

Důvodem byla exploze motoru, která poškodila křídlo stroje. Jehož kousky pak dopadly na území Indonésie. Jak připomíná server BBC News, i proto se spekulovalo o možné havárii letadla.

Celá věc se ještě prošetřuje, ale už nyní se jako o hlavní příčina označuje porucha motoru. Ten dodává britská společnost Rolls-Royce.

Šéf aerolinky Alan Joyce prohlásil, že chyba rozhodně nemohla být na straně údržby. Hlavní důvod vidí v konstruktérské chybě dodavatele či vadě materiálu.

"Je to problém motoru, o který se starala společnost Rolls-Royce od okamžiku, kdy byl do letounu namontován," řekl na svolané tiskové konferenci Joyce.
 
Qantas po nečekané události nařídil pečlivou kontrolu všech šesti Airbusů, které vlastní. Do té doby jejich pravidelné lety převezmou stroje jiné a jejich návrat proběhne až tehdy, pokud bude vše stoprocentně v pořádku.

Na hrozící nebezpečí reagovaly také singapurské přepravní společnosti. Z provozu stáhly všech jedenáct letounů typu A380 a prošetřují jejich technický stav.