Přes 430 Jihokorejců překročilo v sobotu hranici do KLDR, aby se zde setkali s příbuznými, od nichž je oddělila korejská válka. Setkání rodin začíná den po incidentu, kdy po sobě v demilitarizované zóně mezi Korejemi stříleli příslušníci pohraničních jednotek obou zemí, uvedla agentura AP.

Jihokorejci, kteří v sobotu zamířili přes ostře střeženou hranici do severokorejského města Kumgang, byli v naprosté většině staří lidé ve věku přes 80 let. Schůzka s příbuznými ze severu je pro ně velmi emotivní záležitost, protože to je jediná příležitost, jak se s nimi ještě můžou vidět.

Páteční setkání bylo první z nynější série dvoustranných schůzek. Jak informoval britský zpravodajský server BBC, ve středu mají do stejného letoviska v Diamantových horách na třídenní setkání s asi 96 příbuznými z Jižní Koreje dorazit více než dvě stovky Severokorejců.

Setkání rodin se organizují od roku 2000. Za tu dobu dostalo šanci setkat se s příbuznými z druhé strany hranice osobně nebo pomocí videokonference 20.800 Korejců. Jiný způsob kontaktu přitom není možný, protože telefonické spojení nebo komunikace přes internet mezi jihem a severem Korejského poloostrova nejsou běžným lidem umožněny.

Páteční schůzka se konala po více než roční přestávce, během které se vztahy mezi Korejemi vyhrotily. Přispělo k tomu především březnové potopení jihokorejské lodi severokorejským torpédem. Pchjongjang nicméně odpovědnost za incident, při němž zahynulo 46 Jihokorejců, odmítá.

Zatím poslední incident mezi Korejemi se stal v pátek. Severokorejští vojáci začali střílet na jihokorejské pohraniční jednotky, ty střelbu opětovaly. Při incidentu nebyl nikdo zraněn. Podle jihokorejského ministerstva obrany není jasné, zda událost byla provokací ze strany Pchjongjangu nebo jen nedopatřením.

Oba korejské státy jsou technicky stále ve válečném stavu, jelikož po skončení konfliktu z let 1950-53 spolu uzavřely jen dohodu o příměří, nikoli mír. Jak informovala AP, velitelství jednotek OSN, které pod vedením Spojených států dohlížejí na příměří, zvažuje vyšetřování pátečního incidentu. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist