Nejnovější zbraní, kterou Jižní Korea nasadila do boje proti severokorejskému režimu Kim Čong-ila, je dvaatřicetistránkový komiks. Je určený pro domácí, převážně mladé skeptiky, kteří nevěří vládním informacím o tom, že právě KLDR stála za březnovým potopením jihokorejské hlídkové fregaty Čchonan, na jejíž palubě zahynulo 46 námořníků.
S distribucí komiksu ve školách, knihovnách i vládních úřadech začalo tento týden jihokorejské ministerstvo národní obrany ve snaze zvrátit vlnu skepse především mezi mládeží. Více než polovina Jihokorejců ve věkové kategorii od dvaceti do třiceti let podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění nevěří vládní verzi, která připisuje potopení lodi Čchonan severokorejskému torpédu.
"Proč si myslíš, že to Severní Korea udělala?" ptá se své snoubenky hrdina komiksu, novinář vyšetřující příčiny incidentu. "Aby rozdělila veřejné mínění v naší zemí zasetím sporu mezi Levými a Pravými," odpovídá.
Vláda prezidenta I Mjong-baka se obrací k pop-kultuře coby propagandistické zbrani po překvapivé porážce v červnových místních volbách. Podle třiatřicetiletého marketingového odborníka So Čung-tuka ale nejnovější propagandistická snaha není nejšťastnější. Může jen posílit dojem, že cenzura a manipulace informacemi je spíš známkou vládní nejistoty než obavy o bezpečnost státu.
"Už nežijeme pod vojenskou vládou, kdy nás učili, že musíme nenávidět komunisty," říká So. "Je prostě absurdní, aby si vláda myslela, že nás může vrátit zpátky ke starým dnům antikomunistické výchovy," dodává s odvoláním na doby vojenské diktatury, které v Jižní Koreji skončily před dvěma desetiletími.
Jihokorejská vláda pod heslem národní bezpečnosti brání svým obyvatelům, aby četli severokorejské noviny nebo telefonovali na opačnou stranu hranice. Minulý měsíc jihokorejské úřady zablokovaly účet na internetové síti Twitter, který byl údajně severokorejský. Varovaly, že reakce na vzkazy z tohoto účtu by mohly být porušením národních bezpečnostních zákonů.
KLDR chce schůzku generálů
O potopené lodi chce jednat i KLDR. Navrhla svému jižnímu sousedovi uspořádání vojenských rozhovorů. Podle představ Pchjongjangu by se měli sejít generálové z obou stran a projednat otázky příměří mezi státy. Poslední vojenské rozhovory se na této úrovni konaly v říjnu 2008.
KLDR odložila velký sjezd strany, kvůli zdraví Kim Čong-ila - čtěte ZDE
Jako před šedesáti lety. Vojáci tří zemí sehráli bitvu z Korejské války - FOTOGALERIE ZDE
Pchjongjang popírá zodpovědnost za potopení plavidla. Severní Korea rovněž varovala, že proti jižnímu sousedovi použije sílu, pokud by na ni kvůli incidentu uvalil sankce.
V posledních dnech se ale vztahy mezi oběma Korejemi začaly zlepšovat. Minulý týden KLDR navrhla uspořádat nové setkání rodin, které rozdělila korejská válka z let 1950 až 1953. Od roku 2000, kdy se podobné akce organizují, mělo příležitost sejít se svými příbuznými více než 16.200 Korejců z rozdělených rodin. V uplynulém roce se ale žádná podobná schůzka nekonala.
Na jednu stranu Jižní Korea proti KLDR bojuje komiksem, na druhou v pondělí zase Soul oznámil, že do měsíce pošle severnímu sousedovi 5000 tun rýže. Pomoc by měla dosahovat částky 8,5 milionu dolarů a kromě rýže zahrnovat také 10.000 tun cementu, léky a další potřebné zboží.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist