Server WikiLeaks před časem publikoval desítky tisíc amerických tajných dokumentů spojených s válkou v Afghánistánu a uvedl, že je připraven už brzy zveřejnit další dávku čítající 15 tisíc dokumentů. "Byli jsme varováni, abychom se připravili na 'špinavé triky'. A teď tady tenhle první máme," napsal v sobotu server WikiLeaks na své stránce na sociální síti Twitter.

První "trik" ale není nikterak malicherný. Zakladatel internetového portálu WikiLeaks Julian Assange byl v nepřítomnosti ve Švédsku obviněn ze znásilnění a obtěžování. Informoval o tom nejprve švédský bulvární list Expressen a poté to CNN potvrdila i mluvčí úřadu švédského prokurátora.

Policie podle agentury APA uvedla, že na Australa byl již vydán zatykač. "Další krok bude, že bude předvolán k výslechu. Poté se uvidí," řekla podle agentury AP mluvčí švédské prokuratury Karin Rosanderová.

O několik hodin později ale bublina pochybností splaskla. V sobotu odpoledne Stockholmská prokuratura zatykač stáhla, obvinění údajně bylo neopodstatněné. Oznámily to agentury AP a DPA s odvoláním na krátké prohlášení hlavní prokurátorky Evy Finneové.

Assange daná obvinění odmítal. "Zajímavou otázkou je, proč tato obvinění přicházejí právě v této době. Policie mě nekontaktovala. Ta obvinění jsou nepravdivá," napsal Assange podle serveru thelocal.se v e-mailu zaslaném do švédského deníku Dagens Nyheter.

Pravdou je, že zakladatel WikiLeaks minulý víkend, kdy k trestným činům mělo dojít, pobýval ve Švédsku. Do země přijel na pozvání asociace křesťanských sociálních demokratů a dojednával zde spolupráci se švédskou Pirátskou stranou, která mu nabídla pomoc při publikaci dalších tisíců tajných vojenských dokumentů o válce v Afghánistánu.

WikiLeaks je trnem v oku mnoha organizacím, korporacím i politikům, protože zveřejňujě často utajované a citlivé materiály. V minulosti například publikoval videa americké armády, na nichž v Bagdádu zbytečně umírali civilisté včetně spolupracovníků Reuters, seznam členů neonacistických organizací či elektronickou korespondenci britských vědců, z níž se zdálo, že docela nevědecky falšují data o globálním oteplování.

Naposledy vyvolalo kritiku americké vlády zveřejnění téměř 77 tisíc tajných zpráv o spojeneckých operacích v Afghánistánu. Podle Pentagonu tím internetový server ohrozil bezpečnost informátorů a účastníků operací.

USA si prý hrají na Velkého bratra

Původní zprávy o zatykači na Juliana Assangeho vyvolaly okamžitá podezření, že jde o očerňovací kampaň vedenou americkou vládou, napsal na svém zpravodajském blogu server CNN. Americký blogger Alexander Higgins k tomu dodal, že vláda USA "už vážně přerostla do Orwellovského režimu Velkého bratra."

Podle londýnského technologického blogu Thinq se Assange "dostal do centra očerňovací kampaně, která je zřejmě snahou vyvinout nátlak na zveřejňovatele uniklých dokumentů před očekávaným odhalením tisíců dalších utajených zpráv americké armády. Tyto dokumenty pravděpodobně poodkryjí pokličku nad dalšími hrůzami páchanými (ozbrojenými) silami v Afghánistánu v poskvrněném jméně svobody".

Zpravodajský portál OneIndia označil zatykač za "podezřelý vývoj, který je zřejmě očerňovací kampaní proti Assangemu".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist