Demokraté: 259 křesel
Republikáni: 336 křesel
Tea Party: 40 křesel
Co chtějí: "méně vlády, nižší daně a více ústavy". Jsou naštvaní, rozzlobení a jako občanské hnutí Tea Party zcela zásadně ovlivní nadcházející volby do Kongresu.
"Demokraty nečeká nic menšího než hurikán čtvrté kategorie," komentuje americký politolog Peter Hart poslední předvolební průzkum deníku Wall Street Journal, který ukazuje, že díky velkému zaujetí republikánských voličů čeká demokraty v kongresových volbách těžká porážka. Ztratí většinu ve sněmovně reprezentantů a přinejmenším výrazně oslabí v Senátu.
Hnutí zdola
Největší vliv na aktivizaci republikánského voličstva mělo právě hnutí Tea Party, jež se zformovalo vloni na jaře v odporu proti výdajové politice federální vlády, která začala už za George Bushe finanční záchranou bank a eskalovala stimulačním balíkem Baracka Obamy.
Podle průzkumu pro Wall Street Journal budou příznivci Tea Party v nadcházejích volbách tvořit 35 procent všech voličů. A zatímco v demokratickém táboře volby zajímají jen 54 procent lidí, mezi republikány je to sedm procent. Do voleb, které se konají za deset dní, tak Tea Party posílá bezmála 140 vlastních kandidátů a zhruba třetina z nich může uspět.
"Jsme svědky autentického hnutí zdola. Ale bez sjednocující podstaty bude těžké udržet do budoucna současné nasazení," připustil Ned Ryun, který ve státě Virginia vede jednu z buněk Tea Party.
Nejistá budoucnost
Původními zakladateli Tea Party byli libertariáni a fiskální konzervatici, kteří volají po co nejmenší roli federální vlády v americkém životě. Takřka polovinu hnutí ale dnes tvoří sociální a náboženští konzervativci, kteří tam, kde prosazují své zájmy, požadují silnější vliv státu.
Republikáni dali Slib Americe: Když vyhrajeme, Obama skončí - čtěte ZDE
Republikáni prohrávají boj o Senát už ve vlastních primárkách. Může za to Tea Party - čtěte ZDE
Jinou třecí plochou může být otázka imigrace. Podnikatelsky orientovaná část Tea Party s tím nemá problém, zatímco sociální konzervativci se bojí, že imigrace mění tradiční Ameriku. Libertariáni chtějí, aby se USA co nejméně vojensky angažovaly, zatímco neokonzervativci, kteří rovněž tvoří část Tea Party, požadují silovou projekci Ameriky ve světě.
"Ve volbách mohou být úspěšní. Ale jsou opravdu roztříštění, bez věrohodné základny k výkonu politiky," charakterizuje analytik Thomas Mann z Brookings Institution situaci v Tea Party. Hnut pohnulo Amerikou, ale jeho vlastní budoucnost je nejistá.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist