Afghánský prezident Hamíd Karzáí v neděli potvrdil, že jeho vláda „už nějakou dobu“ vede neformální rozhovory s představiteli radikálního hnutí Taliban.

"Hovořili jsme s talibanci jako krajan a krajanem," řekl prezident v rozhovoru s Larry Kingem, který má v pondělí odvysílat televizní stanice CNN.

Dodal, že nejde o rozhovory na oficiální úrovni, ale „spíše o neoficiální osobní styky, které trvají už nějakou dobu".
Spekulace o možných kontaktech vlády s ozbrojenci se v médiích objevují už delší dobu, i velitel spojeneckých jednotek generál David Petraeus nedávno potvrdil, že o neoficiálních rozhovorech ví.

„Mluvil o tom už v minulosti. Před nikým nic neskrýval,“ zdůraznil v této souvislosti prezidentův mluvčí Vahíd Umar s tím, že iniciativa k zahájení jednání přichází střídavě z obou stran.

Válka v Afghánistánu už trvá devět let. Karzáí minulý čtvrtek, v den devátého výročí jejího zahájení ustavil mírovou radu, jejímž úkolem je usilovat o vyjednávání s Talibanem.

Situace na bojišti se příliš dobře nevyvíjí. Pro vývoj konfliktu mezi spojenci v čele se Spojenými státy a Talibanem přitom bude příštích 12 měsíců kritických. Rozhodnou totiž o tom, zda funguje nová strategie amerického prezidenta Baracka Obamy, který výrazně zvýšil počet vojáků USA v zemi, jichž tak bude v Afghánistánu celkem přes sto tisíc.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist