Afghánský prezident Hamíd Karzáí v neděli potvrdil, že jeho vláda „už nějakou dobu“ vede neformální rozhovory s představiteli radikálního hnutí Taliban.

"Hovořili jsme s talibanci jako krajan a krajanem," řekl prezident v rozhovoru s Larry Kingem, který má v pondělí odvysílat televizní stanice CNN.

Dodal, že nejde o rozhovory na oficiální úrovni, ale „spíše o neoficiální osobní styky, které trvají už nějakou dobu".
Spekulace o možných kontaktech vlády s ozbrojenci se v médiích objevují už delší dobu, i velitel spojeneckých jednotek generál David Petraeus nedávno potvrdil, že o neoficiálních rozhovorech ví.

„Mluvil o tom už v minulosti. Před nikým nic neskrýval,“ zdůraznil v této souvislosti prezidentův mluvčí Vahíd Umar s tím, že iniciativa k zahájení jednání přichází střídavě z obou stran.

Válka v Afghánistánu už trvá devět let. Karzáí minulý čtvrtek, v den devátého výročí jejího zahájení ustavil mírovou radu, jejímž úkolem je usilovat o vyjednávání s Talibanem.

Situace na bojišti se příliš dobře nevyvíjí. Pro vývoj konfliktu mezi spojenci v čele se Spojenými státy a Talibanem přitom bude příštích 12 měsíců kritických. Rozhodnou totiž o tom, zda funguje nová strategie amerického prezidenta Baracka Obamy, který výrazně zvýšil počet vojáků USA v zemi, jichž tak bude v Afghánistánu celkem přes sto tisíc.