Ve francouzských městech začíná již třetí protest proti politice Nicolase Sarkozyho a jeho plánům navýšit věk odchodu do penze o dva roky.

Organizátoři k akci vyzvaly 24. září.  Podle ministerstva vnitra se protestů zúčastnilo 890 tisíc lidí, odbory ale mluví nejméně o 2,9 milionu demonstrantů.

Odborový svaz CGT uvedl, že do ulic vyšlo zhruba 229 průvodů, dopoledne například v Rennes, Saint-Brieuc na západě země, Saint-Etienne na východě, v Aix-en-Provence na jihu či v Calais na severu. V Paříži a dalších velkých městech se demonstrace uskutečnila během odpoledne.

Návrh důchodové reformy již schválili v prvním čtení poslanci. Protestující přesto doufají, že vláda nakonec ustoupí a nestanoví zvýšení minimální hranice odchodu do důchodu do roku 2018 ze současných 60 na 62 let.

Minimální doba, po kterou mají lidé platit důchodové příspěvky, má zůstat 40,5 roku. Kdo do státní kasy neodváděl peníze celou tuto dobu, má dostat plný důchod až od 67. roku věku. Až dosud to bylo možné od pětašedesáti let.

Již v úterý má návrh zákona projednávat i horní komora francouzského parlamentu.

Důchodová reforma je hlavním projektem prezidenta Nicolase Sarkozyho ve druhé části jeho pětiletého mandátu. Reformu označuje za nezbytnou s ohledem na vysoký deficit státního rozpočtu, což podle průzkumu uznává i většina obyvatel.

Sarkozy připustil možné úpravy, ale odmítl ustoupit ohledně pozdějšího odchodu do důchodu.