Geert Wilders při představování koaliční dohody oznámil, že plánuje úplně zakázat nošení burek i nikábů, tradičních pokrývek hlavy muslimských žen. Stejný zákon již schválili francouzští a belgičtí poslanci.

Wildersova Strana pro svobodu (PVV) je známá svým protiislámským naladěním. Jen díky její podpoře také mohla v Nizozemsku vzniknout menšinová koaliční vláda liberálů a křesťanských demokratů. A známý aktivista si již prosazuje svou politiku.

"Bude zákaz nošení burky," řekl Wilders na tiskové konferenci v Haagu při prezentaci hlavních kroků a opatření budoucí vládní koalice. Podle jejího programu by se měly především snížit veřejné výdaje, a to o 18 miliard eur do roku 2015.

"V Nizozemsku zavane nový vítr," ujistil také všechny přítomné nizozemský "Mozart", jemuž stál po boku šéf liberální Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD) Mark Rutte, pravděpodobný příští premiér, a Maxime Verhagen, šéf Křesťanskodemokratické výzvy (CDA).

"Chceme, aby se islamizace země zastavila," dodal Wilders.

Šéfové tří stran dospěli v úterý večer k dohodě, která otevírá cestu k menšinové vládě. Tu vytvoří liberálové jako vítězové červnových voleb a křesťanští demokraté podporovaní poslanci Wildersovy PVV.

Nová vláda počítá také se zpřísněním přistěhovaleckých zákonů a předpisů. Chce snížit počet žadatelů o azyl, kteří se skutečně dostanou do země, o čtvrtinu, a asi o polovinu snížit počet takzvaných nezápadních přistěhovalců.

Nizozemský poslanec ukázal Británii svůj protiislámský filmI pro přistěhovalce, kteří už v Nizozemsku žijí, bude napříště obtížnější pozvat do země další členy svých rodin. Zvláště se to bude vztahovat na ty nekvalifikované, kteří by v zemi jen stěží sehnali práci.

Navíc ti, kteří nově dostanou povolení k pobytu, budou muset za svou vlastní integraci platit ve zvláštních kurzech. Když kurzy z nějakých důvodů nedokončí, budou moci být vyhoštěni. "Saháme k bezprecedentním opatřením, abychom udrželi přistěhovalectví na uzdě," vysvětlil Wilders.

Nová menšinová koalice, která by měla být definitivně ustavena příští týden, počítá také se zvýšením věku odchodu do důchodu z nynějších 65 na 66 let.

Liberálové původně chtěli dokonce zvýšit věk odchodu do důchodu na 67 let, ale Wilders se postavil kategoricky proti.

Zákaz oděvů typu burek a nikábů ve školách platí v Nizozemsku už dva roky. Úplný zákaz těchto oděvů už schválili poslanci v Belgii a ve Francii.

Ve Španělsku naopak parlament zákaz burek a nikábů odmítl, zakázaly je pouze městské rady v Barceloně a některých dalších katalánských městech, ale jen ve veřejných úřadech.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist