Hitler nevěděl pravdu o holocaustu. Tu před ním tajil Heinrich Himmler, který se v zajetí nezabil, ale byl na rozkaz Churchilla zlynčovaný spojeneckými důstojníky. To jsou jen dvě z tvrzení Davida Irvinga, historika usvědčeného z popírání holocaustu, která přednesl na přednášce ve Varšavě. Tou zakončil svoji ostře sledovanou cestu s dvěma desítkami klientů po bývalých nacistických táborech a troskách bunkrů šéfů nacistického Německa.

Sledovali ho jak polské tajné služby, tak i novináři. Jen jednomu reportérovi z listu Rzeczpospolita se ale inkognito podařilo dostat na uzavřenou přednášku do hotelu Marriott.

Irving si při ní stěžoval, že neprávem dostal nálepku popírače holocaustu, že se ho snaží zničit Židé a novináři. "Popírám, že jsem popíračem holocaustu. Vždyť na každém kroku říkám, že v operaci Reinhard zemřelo na dva a půl miliónu Židů. Byl to strašný zločin," řekl.

Antisemitská otázka

Podle reportéra polského listu vypadal Irving dobře a odpočatě, i když si neustále stěžoval, že nemá peníze. Několikrát vyzval přítomné - turisty ze své skupiny plus několik věrných fanoušků - aby ho podpořili nákupem knih.

„Kdybych já byl Židem a čekal, až mě esesák zastřelí, tak bych se ptal: Proč já? Proč můj národ, kdekoli se objevil, vyvolával nenávist okolí?“ řekl Irving a jmenoval příklady z historie jako inkvizici či časté pogromy vrcholící holocaustem. „Může to být následek toho, co dělali, nebo nedělali sami Židé? Ano, vím, je to antisemitská otázka.“

Podle Irvinga Hitler o systematickém zabíjení Židů příliš mnoho nevěděl a „zloduch“ Himmler falšoval zprávy, které šly Hitlerovi na stůl. „Falešné dostával vůdce, pravdivé mířily do archívu SS,“ pravil Irving.

Rakouské gestapo

Posluchače, z nichž nikdo podle reportéra Rzeczpospolity nevypadal na první pohled jako prototyp neonacisty, pak seznámil s tím, že připravuje právě biografii Heinricha Himmlera, která má vyjít za rok. Irving prý viděl dokumenty a fotografie, z nichž vyplývá, že Himmler nespáchal po zajetí sebevraždu, ale byl ubit spojeneckými důstojníky, možná i na příkaz britského premiéra Winstona Churchilla.

Na konci přednášky popisoval podrobnosti svého vězení v Rakousku, kde strávil po zatčení v roce 2005 rok za mřížemi kvůli výroku popírajícímu užití plynových komor. „Zatklo mě tam rakouské gestapo nebo jak tomu tam teď říkají,“ řekl Irving s tím, že považuje za oběť v boji o svobodu slova.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist