Hitler nevěděl pravdu o holocaustu. Tu před ním tajil Heinrich Himmler, který se v zajetí nezabil, ale byl na rozkaz Churchilla zlynčovaný spojeneckými důstojníky. To jsou jen dvě z tvrzení Davida Irvinga, historika usvědčeného z popírání holocaustu, která přednesl na přednášce ve Varšavě. Tou zakončil svoji ostře sledovanou cestu s dvěma desítkami klientů po bývalých nacistických táborech a troskách bunkrů šéfů nacistického Německa.
Sledovali ho jak polské tajné služby, tak i novináři. Jen jednomu reportérovi z listu Rzeczpospolita se ale inkognito podařilo dostat na uzavřenou přednášku do hotelu Marriott.
Irving si při ní stěžoval, že neprávem dostal nálepku popírače holocaustu, že se ho snaží zničit Židé a novináři. "Popírám, že jsem popíračem holocaustu. Vždyť na každém kroku říkám, že v operaci Reinhard zemřelo na dva a půl miliónu Židů. Byl to strašný zločin," řekl.
Antisemitská otázka
Podle reportéra polského listu vypadal Irving dobře a odpočatě, i když si neustále stěžoval, že nemá peníze. Několikrát vyzval přítomné - turisty ze své skupiny plus několik věrných fanoušků - aby ho podpořili nákupem knih.
„Kdybych já byl Židem a čekal, až mě esesák zastřelí, tak bych se ptal: Proč já? Proč můj národ, kdekoli se objevil, vyvolával nenávist okolí?“ řekl Irving a jmenoval příklady z historie jako inkvizici či časté pogromy vrcholící holocaustem. „Může to být následek toho, co dělali, nebo nedělali sami Židé? Ano, vím, je to antisemitská otázka.“
Podle Irvinga Hitler o systematickém zabíjení Židů příliš mnoho nevěděl a „zloduch“ Himmler falšoval zprávy, které šly Hitlerovi na stůl. „Falešné dostával vůdce, pravdivé mířily do archívu SS,“ pravil Irving.
Rakouské gestapo
Posluchače, z nichž nikdo podle reportéra Rzeczpospolity nevypadal na první pohled jako prototyp neonacisty, pak seznámil s tím, že připravuje právě biografii Heinricha Himmlera, která má vyjít za rok. Irving prý viděl dokumenty a fotografie, z nichž vyplývá, že Himmler nespáchal po zajetí sebevraždu, ale byl ubit spojeneckými důstojníky, možná i na příkaz britského premiéra Winstona Churchilla.
Na konci přednášky popisoval podrobnosti svého vězení v Rakousku, kde strávil po zatčení v roce 2005 rok za mřížemi kvůli výroku popírajícímu užití plynových komor. „Zatklo mě tam rakouské gestapo nebo jak tomu tam teď říkají,“ řekl Irving s tím, že považuje za oběť v boji o svobodu slova.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist