Do krádeže obrazu Vincenta van Gogha v hodnotě 50 milionů dolarů (asi 911 milionů korun) z egyptského muzea byli nějakým způsobem zapleteni jeho zaměstnanci. Řekl to egyptský ministr vnitra v rozhovoru, který v pondělí zveřejnil egyptský deník Al-Achbár.

Cenný obraz nizozemského umělce s názvem Vlčí máky zmizel na konci srpna z káhirského Muzea Mahmúda Chalíla. Okolnosti podle ministra Habíba Ibráhíma Adlía ukazují, že ukrást ho museli sami zaměstnanci muzea, nebo se na krádeži podíleli.

Adlí mimo jiné podotkl, že krádež je "velkou lekcí", která nutí ke zhodnocení všech bezpečnostních opatření na "místech, která uchovávají poklady egyptské civilizace". Obraz byl ukraden za bílého dne z muzea, kde vyšetřovatelé nenašli žádné poplašné zařízení a v provozu bylo tou dobou jen sedm ze 43 bezpečnostních kamer. Zloději obraz vyřízli z rámu nožem na koberce.

Egyptské úřady po něm stále pátrají za pomoci mezinárodní policejní sítě Interpol a bezpečnostních odborníků z dalších arabských zemí, sdělil Adlí v rozhovoru, ze kterého citovala agentura AP.

V souvislosti s krádeží bylo podle AP z nedbalosti a poškození státní majetku v srpnu obviněno 11 úředníků ministerstva kultury. Mezi nimi je také jistý ministerský náměstek, který tvrdí, že před 21. srpnem, kdy byl obraz odcizen, požádal o peníze na vylepšení zabezpečovacího systému, ale dostalo se mu prý minimální podpory.

Před soudem by mělo 11 podezřelých stanout v úterý. Pokud budou shledáni vinnými, hrozí jim tři roky vězení.